Mejo klinika iz Ročestera u SAD proglašena je najboljom bolnicom na svetu u 2022, po najnovijem rangiranju Njuzvika, a ova vest je značajna i za brojne lekare i pacijente iz Srbije i s prostora bivše Jugoslavije jer upravo po receptu i uz pomoć lekara iz najbolje klinike na planeti uče i naši doktori.
Njuzvikova svetska rang-lista najboljih 250 bolnica (ovaj put iz 27 država) stavila je čuvenu i prestižnu Mejo kliniku iz Ročestera na prvo mesto, a upravo prof. dr Ognjen Gajić, intezivista s Mejo klinike, rođeni Sarajlija, superadministrator je nama važne Vajber grupe CERTAIN ICU Support, osnovane pod pokroviteljstvom kancelarije SZO u Sarajevu na samom početku pandemije.
U grupi od skoro 6.000 lekara s prostora bivše Jugoslavije i naših "preko", najistaknutiji doktori s Mejo klinike, kao i drugi vrsni stručnjaci, dele znanja, iskustva, savete i najnovije naučne studije o borbi s kovidom. Osim prof. Gajića s Mejo klinike tu su vrhunski stručnjaci Emir Festić, Dušica Babović Vuksanović, Amra Šakušić... CERTAIN ICU je zapravo edukativni program o lečenju u jedinicama intenzivne nege, koji je Mejo klinika sprovela u nekoliko desetina klinika širom sveta.
Prof. dr Zoran Todorović, klinički farmakolog s Medicinskog fakulteta u Beogradu i jedan od administratora ove Vajber grupe, ali i jedan od predavača CERTAIN programa za BiH i Crnu Goru, objašnjava za Kurir da je Njuzvikova rang-lista jedna od važnijih jer tu ozbiljni ljudi odlučuju po ozbiljnim kriterijumima.
- Mejo klinika je uvek u vrhu, a sada je prva. I zaista je odigrala jednu od ključnih uloga za vreme kovida. A i kada je sve krenulo u Kini, obratili su se Mejo klinici za pomoć. I sama ova Vajber grupa je značajna za lekare s naših prostora, doktori s Mejo klinke poreklom s naših prostora dele iskustva, znanja i najnovija naučna dostignuća s hiljadama lekara koji širom bivše Jugoslavije leče pacijente od kovida - objašnjava za Kurir prof. Todorović.
Profesor dodaje da mu je čast što je CERTAIN ICU u programu Mejo klinike.
- CERTAIN program je najbolje što mogu da ponude za ljude koji rade u jedinici intenzivnog lečenja, to je vrhunska edukacija, dokazano dobra i maksimalno efikasna. Banjaluka je prva s ovih prostora prošla tu edukaciju pre nekoliko godina i kako je i pokazano u objavljenom naučnom radu, u kliničkom centru je pala smrtnost i poboljšan kvalitet lečenja - ističe prof. Todorović.
Kurir.rs/J.S.Spaić