NBS OBJAVILA ŠTA ĆE BITI SA CENAMA HRANE I ENERGENATA U SRBIJI: Inflacija od marta menja putanju! Na to će uticati ova 4 FAKTORA!

Richard B. Levine / ddp USA / Profimedia

Prema poslednjoj srednjoročnoj projekciji iz februara, inflacija bi od marta trebalo da se nađe na opadajućoj putanji i da do kraja perioda projekcije nastavi da usporava ka centralnoj vrednosti cilja, saopštila je Narodna banka Srbije.

Fonet/Božana Pavlica 
Guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković, foto: Fonet/Božana Pavlica

- Iako trenutna dešavanja u pogledu svetskih cena energenata i primarnih proizvoda ukazuju da postoji mogućnost da inflacija bude na nešto višem nivou od projektovanog, Izvršni odbor i dalje ocenjuje da će inflacija imati opadajuću putanju do kraja godine - navedeno je u saopštenju iz kabineta guvernerke Jorgovanke Tabaković.

Iz centralne banke su dalje obrazložili i koji su razlozi za očekivano smirivavanje rasta cena.

Aleksandar Jovanović/Ilustracija 
Očekuje se stabilan devizni kurs foto: Aleksandar Jovanović/Ilustracija

- Tome će ključno doprineti relativna stabilnost deviznog kursa koju će NBS obezbeđivati i u narednom periodu. U smeru niže inflacije očekuje se da deluje i dolazak nove poljoprivredne sezone i po tom osnovu niži troškovi u proizvodnji hrane, kao i mere Vlade Srbije kojima je ograničen rast cena goriva i omogućeno preduzećima da u prvoj polovini 2022. kupuju struju po znatno povoljnijim uslovima od tržišnih - navedeno je u saopštenju u kome se navodi i da se međugodišnja inflacija, koja je u januaru iznosila 8,2 odsto, kretala u skladu sa očekivanjima NBS, kao i da je i dalje u najvećoj meri bila vođena rastom cena hrane i energenata.

Odluke monetarne politike će, kako dodaju, u narednom periodu zavisiti od kretanja faktora iz međunarodnog i domaćeg okruženja i ocene intenziteta i postojanosti inflatornih pritisaka po osnovu ovih faktora, kao i uticaja na finansijsku stabilnost i brzinu ekonomskog rasta.

- U slučaju da se materijalizuju neki od rizika, koji bi mogli da imaju posledice po srednjoročnu cenovnu i finansijsku stabilnost, NBS je spremna da reaguje svim raspoloživim instrumentima - ističe se u saopštenju.

Uticaj krize

Rast BDP 4-5%

Centralna banka ostaje pri projekciji realnog rasta bruto domaćeg proizvoda u rasponu 4-5% u ovoj godini i srednjem roku, i pored toga što su zbog krize u Ukrajini u kratkom roku sada nešto izraženiji rizici naniže, pre svega zbog mogućeg sporijeg rasta važnih spoljnotrgovinskih partnera, uz ocenu da će efekti u najvećoj meri zavisiti od dužine trajanja krize.

Inače, Izvršni odbor NBS odlučio je na današnjoj sednici da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od jedan odsto, a da određenim merama nastavi s pooštravanjem monetrane politike.

- Biće povećane prosečne ponderisane kamatne stope na reverznim repo aukcijama, kao i procenti viškova dinarske likvidnosti koji se povlače putem ovih aukcija - navode iz NBS uz objašnjenje da je prilikom donošenja odluke o monetarnim uslovima, Izvršni odbor imao u vidu da opreznost u vođenju monetarne politike NBS posebno nalažu dešavanja u međunarodnom okruženju i sukob u Ukrajini.

- Kada je reč o dešavanjima u domaćem makroekonomskom okruženju, Izvršni odbor je ocenio da mesečni pokazatelji ukazuju da se ekonomska aktivnost na početku godine u najvećoj meri kreće u skladu sa očekivanjima NBS - zaključila je centralna banka.

Kurir.rs