Zabava

ALO, OĐE MOBILNI: Stvari koje su nam pre 20 godina bile nezamislive, a danas uobičajene

Foto: Pixabay

I dok danas gotovo da nema čoveka koji može da zamisli početak i kraj dana bez mobilnog telefona i interneta, zvuči neverovatno da je pre samo dve decenije ovaj gedžet bio stvar prestiža.

Baš kao i drugi veliki izumi, tehnologija je promenila naše živote na načine koje nismo mogli ni da zamislimo, ali opet toliko neprimetno, pa deluje da često nismo ni svesni u kojoj meri nam je zahvaljujući inovacijama svakodnevan život lakši.

Iako u modernom svetu gotovo svi imaju makar po jedan mobilni telefon, laptop, pametne televizore, hiljade i hiljade fotografija i video-zapisa koje se čuvaju na „klaudu“, važno je nekad zastati i osvrnuti se kako je to bilo nekada.

U nastavku vam donosimo nekoliko tehnoloških inovacija koje su značajno uticale na kvalitet života:

Foto: Pixabay
foto: Pixabay

Aparat za merenje pritiska

Pre nego što su digitalni aparati za merenje pritiska postali pristupačni svima, gotovo svaka kuća imala je čuveni aparat sa pumpicom koji se pažljivo čuvao u originalnoj kutiji u ladici odmah pored toplomera sa živom. I dok su toplomer svi znali da koriste, merenje pritiska bilo je malo teži posao. Trebalo je da se radi u paru, a za očitavanje je sazivan „konzilijum ukućana“, pa dok svako prosudi „kad je strelica krenula da titra, a kad je stala“ gotovo svim „v.d. lekarima“ pritisak bi skočio. Međutim, samo onaj ko je među rodbinom u to vreme imao lekara, pa čak i dete koje ide u srednju medicinsku školu, zna da se svako slavsko okupljanje nakon reda pečenja, sarme, sitnih kolača, čašice rakije i tanjira politike nije završavalo kafom „sikterušom“, već lančanim merenjem pritiska svih gostiju. Ovaj ritual se, na sreću mnogih, gotovo trenutno iskorenio sa pojavom digitanih aparata za merenje pritiska. Sazivanje „konzilijuma za očitavanje“ postalo je nepotrebno kada se na ekranu u decimalu precizna vrednost pojavljivala klikom na jedno dugme.

Satelitska antena

Samo one generacije koje su odrasle uz narodnu umotvorinu „zna se ko pomera antenu, a ko viče dobar“ znaju koliki je statusni simbol nekada bila satelitska televizija. TV kanale mogli ste da nabrojite na prste jedne ruke, a gledanje televizije bilo pravi događaj za koji su bile potrebne ozbiljne pripreme i koji je zavisio od brojnih faktora. Nije bilo vraćanja programa unazad, pa ako ste zakasnili na početak epizode čuvene „Kasandre“, morali biste da čekate reprizu kako biste nadoknadili propušteno. Gledanje televizije nije samo zavisilo od vašeg vremena, već i od vremenskih uslova. Bilo je dovoljno da samo malo jače dune vetar pa da televizor krene da šušti, a na ekranu pojavi sneg. Tada je na red dolazio mukotrpan posao pomeranja „riblje kosti“ da bi se uhvatio signal i red zavisti prema komšiji koji nema tih problema jer ima satelitsku televiziju. Kada su satelitka i kablovska televizija postale rasprostranjene, svi problemi gledanja „zemaljske televizije“ otišli su u zaborav.

Mobilni telefon

Jedan od simbola imućnosti doskora su bili i mobilni telefoni. Nekada je bilo nezamislivo da sa bilo kim možeš da se čuješ u bilo kom trenutku. Da biste sa nekim razgovarali, a da niste u istoj prostoriji, bilo je moguće jedino preko fiksnog telefona. A s obzorom na to da su oni uglavnom bili smešteni u dnevnoj sobi, privatnost je dosezala samo dokle kabl od telefona može da se rastegne. Pojavom mobilnih telefona komunikacija je nemerljivo postala lakša i rodio se još jedan statusni simbol. Njihovim daljim tehnološkim unapređenjem, iz godine u godinu, postalo je važno i koji ti je „model statusnog simbola“. Tako je nekada najpopularnija bila čuvena „cigla“, zatim je bilo popularno imati što manji telefon, da bi danas opet postali popularni što veći telefoni, s tim što su današnji mobilni telefoni pre džepni računari nego „obični telefoni“. O tome koliko je ovo, nekada, „čudo tehnologije“ postalo uobičajena pojava svedoči i podatak da su naše komšije, Crnogorci, pre dve godine proglašeni za evropske rekordere po broju telefona po glavi stanovnika. Naime, prema Izveštaju o razvoju tržišta elektronskih komunikacija iz 2019. godine svaki Crnogorac ima ne jedan, već dva mobilna telefona.

Duvanske alternative

Sigurno svako od nas u svom bliskom okruženju poznaje nekoga ko je višegodišnji strastveni pušač i kome je cigareta uz kafu ili posle jela gušt. Nekoga ko u svakom džepu ima po jedan upaljač, a pepeljaru nadohvat ruke i čije se prisustvo oseća u vazduhu dugo nakon što vam ode iz gostiju, a Boga mi i na bubrezima zbog promaje od svih otvorenih vrata i prozora kako bi se kuća izvetrila. Šta mislite, šta bi vam on odgovorio kada biste mu kazali da je moguće da uživa u duvanu, a da ne zapali cigaretu. Verovatno – dodaj mi upaljač. Što ni ne čudi, jer se sa inovacijama u duvanskoj industriji doskora mogla povezati samo muštikla kao najnapredniji gedžet koji sprečava da vam se ruke osećaju na dim. Međutim, nauka i inovacije su zaista doprle i u ovu industriju, te su se pojavile duvanske alternative, poput uređaja koji zagrevaju, a ne sagorevaju duvan i za čije korišćenje vam, zaista, nije potreban upaljač. Samim tim je postalo moguće i konzumiranje duvana na manje rizičan način, bez pepela, i neprijatnog mirisa koji ne vole ni pušači ni nepušači.

Foto: Pixabay
foto: Pixabay

Audio i video striming servisi

Pre pojave interneta, a zatim i striming servisa, da biste neku pesmu koja vam se dopala slušali „na repeat“ bilo je potrebno dosta vremena i strpljenja. Da tehnologija munjevito napreduje svedoči i to da se ne tako davno muzika slušala na kasetama, a presnimavanjem biste pravili svoju „play listu“. Satima biste čekali pokraj radija da krene pesma koju volite kako biste je snimili na kasetu. Isto tako bilo je i sa serijama ili filmovima i video rekorderima i VHS kasetama. Sa pojavom brojnih audio i video striming servisa omiljeni filmovi, serije i pesme dostupni su u gotovo svakom trenutku i to čak i preko mobilnih telefona.