Udovica ubijenog predsednika SAD Džona Kenedija bila je modna ikona i dok je bila prva dama i do smrti nije odustala od odeće koju je volela. Svilene marame, široke pantalone, rolke, trenčkoti i velike okrugle naočare bili su deo stila Džeki O. Ko je kopira - nikad ne greši.
Džeki Buvije Kenedi bila je prva i poslednja prva dama čije su ponašanje i način oblačenja predstavljali model dobrog ukusa za ceo svet i koja je pokazala da Americi nije potrebna plava krv da bi imala kraljevski par i dvor kojim može da parira onima u Evropi. Koristila je modu da izrazi koliko je administracija njenog muža mlada, moderna i napredna. Ono što je nosila i tokom boravka u Beloj kući i posle toga prepoznajemo kao "Džekin stil", što nijednoj ženi u istoriji nije pošlo za rukom.
Ravna linija haljina
Haljine do kolena i bez rukava (shift dress) postale su deo mode otkako se u njima pojavljivala na stranicama Lajfa i drugih magazina. Najčuvenije su dve haljine koje je kreirala njena školska drugarica Lili Pulicer. Bila je stidljiva po prirodi i strahovala je da je drugi gledaju kao "snoba iz Njuporta koji nosi francusku odeću i mrzi politiku".
Velike naočare za sunce
Džekin zaštitni znak bile su velike naočare za sunce, koje je nosila celog života. Imala je bezbroj pari različitih firmi i kažu da je na svakom koraku u kući imala poneke - samo da ih uzme i stavi u tašnu kad negde krene.
Toke, široke pantalone, košulje...
Pomogla je ženama da oslobode struk, skinu krinoline i reše se preteranog tapiranja kose. Njen stil odevanja nije bilo teško kopirati: bila je poznata po malim šeširima - "tokama" (pill hats) koje je za nju izrađivao Halston. U godinama posle Bele kuće nosila je udobnu (i skupu) odeću: pantalone iz sedamdesetih, svilene košulje i marame, a iznad svega ravnu obuću: mokasine.
"Guči" torba
Iz ovog perioda potiče njena naklonost ka velikim tašnama poput ove iz modne kuće "Guči". Toliko je volela ovu torbu da se ona i danas, po želji vlasnika, zove "Džeki Guči".
Trostruka ogrlica
Džeki je volela bisere a jedna njena ogrlica postala je zaštitni znak čitave epohe. Bio je to omiljeni komad nakita Žakline Kenedi: biserna ogrlica iz tri reda, s kojom je pozirala na mnogim fotografijama. Najpoznatija je sigurno ona na kojoj Džeki drži malog Džon-Džona u naručju, a on se igra s biserima oko njenog vrata. Ogrlica je kreacija američkog juvelira Keneta Džeja Lejna i izrađena je od 158 veštačkih bisera žućkaste boje. Reč je o ručno bojenom staklu iz Češke, koje početkom prošlog veka bilo veoma popularno među imućnim svetom, jer je bilo teško naći prave bisere koji su tako skladni po boji i veličini. Pretpostavlja se da je ogrlicu Džeki dobila od majke i da je istu imala i njena sestra.
Najtužniji "Šanelov" kostim na svetu
Ružičasti "Šanelov" kostim koji je Džeki nosila i onog dana u Dalasu kada je Džon Kenedi ubijen smatra se simbolom završetka doba nevinosti u 20. veku. Danas se nalazi u Nacionalnom arhivu, daleko od očiju javnosti, i tek od prošle godine može da se pogleda.
Kostim iz sezone za 1961. bio je veteran u Džekinoj garderobi i nosila ga je mnogo puta pre toga, a Džon joj je pre putovanja u Dalas rekao: - Na tom ručku će biti sve te bogate republikanke s bundama od nutrije i dijamantskim narukvicama. Moraš da izgledaš dobro koliko i one. Budi jednostavna - pokaži tim Teksašankama šta je stvarno dobar ukus.
Kurir.rs/Lena/Lj. Jorgovanović
Bonus video: