Neobična žuta kiša prilično je iznenadila i zabrinula građane širom Srbije, ali mnogi su se zapitali da li prah koji je osvanuo na automobilima ne daj Bože ima veze sa sukobom u Ukrajini.
Svetlana Stanišić, profesorka fizičke hemije, navodi da je u pitanju kiša koja je donela pesak iz Sahare.
- Prate se parametri dosta dugo, što se tiče vremenskih uslova, ovo je pojava koja se dešava s vremena na vreme. To sam i spominjala ranije. Dva-tri puta godišnje može da se desi. Studije pokazuju da ta peščana oluja, odnosno taj oblak prašine može da pređe i Pacifik, može da pređe i Atlantik. Svake godine oko 100 miliona tona peska napusti Saharu, a na primer 30 miliona tona od toga završi u šumama Amazona, dakle, pređe ceo okean, dakle nije to ništa neobično - rekla je Stanišić u uključenju u jutarnji program Kurir televizije.
U Srbiji je juče ujutro, podsetimo, padala kiša, prljava i crvena, pa je mnoge zabrinula. Automobili su bili potpuno zaprljani, a prema najavama meteorologa prljava kiša padaće i danas.
Stanišić je objasnila je da su peskonosni oblaci veoma veliki. Nalaze se na velikim visinama i mogu da pređu hiljade i hiljade kilometara.
- Zagađenje vazduha stiže daleko, zaista. Mnogo dalje stigne ovo zagađenje vazduha jer taj oblak pustinjske prašine može da se podigne i kilometar visoko i onda može i da pređe velike razdaljine. Kad je u pitanju zagađenje iz automobila, zagađenje iz neke eksplozije ili rušenje zgrade, ili nešto što se sad dešava u Ukrajini, to nije dovoljna količina, plus nije na dovoljno velikoj visini. Neko zagađenje može da postoji, ali ne u toj meri - kaže profesorka fizičke hemije.
Kurir.rs
Bonus video: