MATEJA TRAŽIMO BEZ PRESTANKA, NEMA ODUSTAJANJA: Kurir sa rečnom policijom tragao za nestalim Splićaninom! (FOTO, VIDEO)
Potraga za Matejem Perišem (27) iz Splita ne jenjava ni nakon više od dva meseca, i u to se uverila i ekipa Kurira koja je zajedno sa rečnom policijom tragala za nestalim mladićem!
Pripadnici ove jedinice MUP svakodnevno pretražuju priobalje Save i Dunava, ali i korito, i kako kažu, "nema odustajanja, jer potraga za nestalim licem traje sve dok se ono ne nađe". U to nas je uverio i major Miloš Kostić, komandir policijske ispostave za bezbednost na rekama Beograd, Jedinice za bezbednost na rekama MUP Srbije.
Do Smedereva
- Otkad smo dobili prijavu da je Matej nestao i da se sumnja da je ušao u reku, mi smo na terenu i koordiniramo na Savi i Dunavu. Uspostavili smo kontakte sa alasima, malim nautičarima, pecarošima, kao i sa ostalim građanima. Više organizacionih jedinica MUP učestvuje u potrazi, a što se tiče rečne policije, mi svakodnevno patroliramo i pretražujemo teren sve do granice sa Smederevom - kaže Kostić.
Kostić ističe da je potraga za Splićaninom podignuta na najviši mogući nivo, te da su čak i analizirali sve slične slučajeve u poslednjih pet godina.
- Pravili smo analizu gde bi sve mogao biti čovek ukoliko se nađe u reci. Ako se poklapa mesto ulaska u vodu, pa gde bi ga potom struja vode odnela. Takođe, gledali smo i godišnje doba u kome su ljudi ulazili u vodu i u kom delu bismo ih tada nalazili. Nakon te opsežne analize, pored svakodnevne pretrage sonarima i dronovima nad rekom i probaljem, pretraživali smo i te delove reke - kaže on, i naglašava da je, pored redovne kontrole na reci, jedan od njihovih zadataka i dalje potraga za Splićaninom.
Pogledajte kako nadležni tragaju za Matejem:
- Nakon saznanja da je uhvaćen poslednji signal Matejevog telefona kod Velikog ratnog ostrva, taj teren je pretraživan dva dana bez prestanka. Imali smo pretragu terena i s psima - objašnjava Kostić:
Loše vreme
- Potragu nam svakako otežavaju i vremenski uslovi, jer je reka brza, imamo svašta u vodi, a ponajviše balvana, smeća i mulja. Takođe, mnogo je teže raditi pretragu na reci nego na kopnu, a u zimskim uslovima nije nimalo bezbedno spuštanje ronioca u vodu.
Naš sagovornik objašnjava i da je veoma teško odrediti kada bi čovek koji je upao u reku mogao isplivati.
- Svaka prognoza za ovako nešto je nerealna, jer sve ide od slučaja do slučaja. Pa tako imamo da neko telo utopljenika nađeno za tri dana, a neka tek za tri meseca, a nekad zna da prođe i godinu dana. Mesto na kom će telo isplivati isto nema pravila, jer nekoga nađemo na kilometar od mesta gde je upao, a možemo da ga pronađemo i na granici - kaže on, ističući da je svaka plovidba opasna:
Noćna patrola
- Pogotovo kada je u pitanju noćna patrola. Tada se apsolutno ništa ne vidi i kretanje našeg broda, kao i ostalih plovila na reci pratimo pomoću radara. Naša smena traje po 12 sati, a ekipa na spasilačkom čamcu veoma nam je uspešna. Kada dobijemo dojavu da je neko lice skočilo ili upalo u vodu, naša ekipa u čamcu odmah ide tamo i u 95 odsto slučajeva spasemo osobu - završava Kostić.
Podsetimo, Matej Periš nestao je uoči dočeka Nove godine, kada je bio u klubu "Gotik" u Beton hali. Tada je trčeći izašao sam iz kluba, pa kroz Karađorđevu i Travničku ulicu došao do Sava promenade, gde se, sudeći po video-snimcima sa nadzornih kamera, približio Savi. Poslednji signal njegovog mobilnog telefona lociran je kod Velikog ratnog ostrva.
Kurir.rs/ Branka Travica