ZBOG NJE SE MLADI KRALJ PETAR GADNO POSVAĐAO S MAJKOM Ovo je poslednja srpska kraljica koja nikad nije kročila na naše tlo (FOTO)

Instagram Printscreen/Royal Serbia

Kralja Petra II Karađorđevića upoznala je aprila 1942. u Londonu na čajanci u Klubu savezničkih oficira. Kraljev kum bio je britanski kralj Džordž V, otac aktuelne kraljice Elizabete II. Čerčil im na venčanje nije došao, iako je bio pozvan

BEOGRAD - Za vreme Drugog svetskog rata, dok je bio u izbeglištvu, poslednji srpski kralj Petar II odlučio je da se oženi grčkom princezom Aleksandrom.

Ovaj potez bio je samo jedan u nizu loših poteza mladog i neiskusnog kralja koji je doveo do krize u odnosima s ministrima i Vinstonom Čerčilom.

Predsednici izbegličke vlade Slobodan Jovanović, Miloš Trifunović i drugi srpski političari su smatrali da je neprikladno venčavati se u ratno vreme, a protiv svadbe bila je i kraljica Marija i to je dovelo do konačnog prekida njihovih odnosa.

Po lepoti joj nije bilo premca u Evropi: Kraljica Marija, majka poslednjeg jugoslovenskog kralja Petra Drugog

Poslednja srpska kraljica, Aleksandra Karađorđević bila je potomak grčkih i danskih monarha, a pre braka je nosila titule princeze od Grčke i Danske.

Bila je prva grčka princeza koja je među bližim precima imala Grke, i to sa majčine strane; njen otac je bio nemačke krvi, kao uostalom i većina evropskih vladara. Roditelji su joj bili kralj Aleksandar Grčki i Aspazija Manos, potomak fanariotske porodice Manos, koja je pripadala grčkoj aristoktatskoj eliti u Carigradu.

Rođena je 25. marta 1921. godine u kraljevskoj rezidenciji Taitoi (15 km od Atine), pet meseci nakon smrti svoga oca koji je nasledio grčki tron nakon što je njegov otac, Aleksandrin deda, Konstantin I Grčki, zbačen i proteran.

Konstantin se vratio u Grčku i ponovo zauzeo tron mesec dana nakon Aleksandrove smrti. Kako je vlada Aleksandrovu kratku vladavinu smatrala regentstvom, što je značilo da je Aleksandrov brak, sklopljen bez dopuštenja njegovog oca, bio nevažeći, a to je značilo da je dete rođeno iz njega nezakonito. Da nije proglašena nezakonitom, Aleksandra bi bila zakonska naslednica svoga oca i de jure kraljica Grčke od trenutka svoga rođenja.

Zahvaljujući reakciji Aleksandrine babe, kraljice Sofije, u julu 1922. godine donesen je zakon koji je dozvoljavao kralju da prizna i ozakoni brakove kraljevske porodice koji su bili sklopljeni bez njegovog dopuštenja.

Kralj Konstantin I je zatim izdao dekret koji je ozakonio brak između njegovog sina i Aspazije. Aleksandra je tako postala zakonito dete prema grčkom zakonu, zajedno sa majkom dobila titulu princeze od Grčke i Danske, te oslovljavanje Kraljevsko visočanstvo, ali bez prava na nasledstvo grčkog trona, koje su ostali članovi grčke kraljevske porodice imali.

Kralja Petra II Karađorđevića je upoznala aprila 1942. u Londonu na čajanci u Klubu savezničkih oficira. Za vreme Drugog svetskog rata, 20. marta 1944. udala se za jugoslovenskog kralja Petra II Karađorđevića. Kraljica Aleksandra rodila je samo jedno dete - princa Aleksandra Karađorđevića.

Princ prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević koga znate kad je bio beba

Kao vladarka, nikada nije kročila na tlo Jugoslavije, zemlje čija je bila kraljica.

Svadba je održana u jugoslovenskoj ambasadi u Velikoj Britaniji. Među zvanicama je bilo samo 19 Jugoslovena, a među njima Trifunovićev naslednik Božidar Purić i Mihailovićev izaslanik major Vojislav Lukačević, kome je kralj dodelio zvanje ađutanta. Kraljev kum bio je britanski kralj Džordž V.

Od britanske diplomatije prisustvovao je samo ministar spoljnih poslova Entoni Idn. Čerčil nije došao, iako je bio pozvan.

Kraljevo venčanje je loše prihvaćeno u jugoslovenskoj i svetskoj javnosti.

Kurir.rs/Opanak