LJUBIČICA ČINI ČUDA: Može da vas spasi od brojnih tegoba, evo kako da pripremite ČAJ i SIRĆE i oterate boljke (RECEPT)
Iskrenost, privrženost, pažnja, ljubav – sve to znači kad nekome poklonite buketić ljubičica (Viola odorata), koje ste upravo nabrali u svom vrtu ili na kratkom izletu u prirodi. Njen opojni miris zaista će obradovati svakoga, a i kao lek će sve oduševiti.
Da li verujete da postoji oko 500 vrsta ovog prelepog cveta? Prema mitologiji, čak je i ružni Hefest pridobio naklonost Afrodite pomoću ljubičica. Kakve su bile, ne znamo – ali znamo da su završile posao. Posle je Zevs “kupio” recept: napunio je livadu ljubičicama kako bi utešio svoju ljubavnicu Ijo, ćerku Inaha, boga reka, trudeći se da to ne vidi njegova supruga Hera.
Danas znamo da je većina ljubičica dugogodišnja. Jeste da je ovaj prelepi cvetić Napoleon izabrao da bude na njegovom amblemu, ali nije mogao da ga prisvoji. Ona je svačija! Ljubičicu naprosto obožavaju širom Evrope, ni Srbija nije izuzetak.
Gotovo sve vrste ljubičica imaju srcolike, nareckane listove, neke poput palme, veoma kratku ili uopšte nemaju stabljiku, odnosno uočljivu granicu između stabljike i listova - prilikom cvetanja cvet se samo uzdigne iz tla!
Berite je u području koje nije blizu saobraćnica i koje nije bilo pod hemijskom zaštitom
Krunicu cveta ljubičice čini pet latica, četiri su jednake i sa strane, a jedna je široka i usmerena prema dole. Oblik i položaj latica se razlikuju: neke imaju "podupirač" na kraju svake lattice, a neke samo na široj.
Mnoge vrste, osim u proleće, i u leto i jesen razvijaju samooplodne cvetove. Boje variraju, od predivne ljubičaste, do raznih tonova i nijansi plave, žute, bele i bež. Kakvo god da je kolorita, ljubičica draži naše mirisne receptore neopisivom lepotom.
LJUBIČICA NIJE SAMO VESNIK PROLEĆA
List i cvet ljubičice se hiljadama godina koriste zbog svojih protivgljivičnih, protivupalnih i antiseptičkih svojstava.
Doprinosi detoksikaciji: Plišane ljubičice su pravi izbor za gajenje i u vašem vrtu, u obližnjem parku, a nećete se pokajati ni ako ih preselite na terasu ili balkon. Hajde, recite, gde ćete naći lepši i mirisniji poklon uz jutarnju kafu? S pogledom na njih i duboki udah zaboravićete i na glavobolju i nesanicu. Dokazano je da to doprinosi detoksikaciji celog organizma.
Smiruje uzdrhtalo srce...: Cvetovi, lišće i koren su lekoviti delovi ljubičice. Pravo je vreme da prikupite cvetove i zelene listiće, a koren treba da vadite kad stigne jesen. Sušite ih u hladu, na prozračnom mestu, a kad dođe vreme – koren nanižite na konac kao što biste to uradili sa papričicama.
Nekada se prelepa ljubičica koristila kao glavno sredstvo u borbi protiv mamurluka. S čajem su se videla „rane“ posle burne noći i ispijenog alkohola. Danas se čaj i sirup koriste za ublažavanje kašlja, glavobolje, nesanice, smiruju previše uzdrhtalo srce...
Čaj tera kašalj: Budite spremni ako naiđu tegobe: jednu kašiku sušene mešavine svih delova ljubičice prelijte sa dva decilitra ključale vode. A ako želite da se u vašoj kućnoj apoteci nađe i sirup – kuvajte jedan kilogram prosušenih cvetova ljubičice u 1 l vode. Pustite da odstoji desetak sati, procedite i ponovo stavite da proključa.
Postupak ponovite nekoliko puta, sve dok se sadržaj ne zgusne. Tada, ako želite, možete da dodate malo meda, ali znajte: ljubičica sladi i na pogled!
Sirće protiv bolova u zglobovima: Ako vas muče bolovi u kostima i zglobovima, ovo prirodno sredstvo trebalo bi svakako da probate. Koristićete ga kao oblog koji ćete staviti na bolno mesto.
Napunite teglu sa što više cvetova. Ulijte sirćte, najbolje alkoholno, i ostavite da se cvetovi namaču 2-3 nedelje. Svakodnevno morate da protresete teglu. Posle 21 dan procedite sadržaj I spremite u frižider. Biće tu za vas kad god zatreba.
Kurir.rs/B.M.
Bonus video: