Prvo zlato za Srbiju, Dimitrijević svetski rekorder

Srpski atletičar Željko Dimitrijević oborio je svetski rekord u bacanju čunja na Paraolimpijskim igrama u Londonu

Srpski atletičar Željko Dimitrijević osvojio je prvo zlato u istoriji naše zemlje na Paraolimpijskim igrama, pošto je u Londonu bio najbolji u bacanju čunja. Dimitrijević je do zlata došao pošto je oborio svetski rekord hicem od 26,88 metara, koliko je bacio u prvoj seriji kvalifikacija.


Srpski reprezentativac je kao prvoplasirani ušao u finale, u kojem nije ni izašao na borilište, pošto su njegovi rivali imali značajno lošije rezultate, pa je do zlata došao zahvaljujući rezultatu u kvalifikacijama.

Drugo mesto zauzeo je Radim Beleš iz Češke hicem od 26,67, dok je treći bio Lahouari Balaž iz Alžira, koji je bacio 36,31 metara.

U zavisnosti od kategorije u kojoj se nalaze boduju se rezultati na Paraolimpijskim igrama, pa zato ne treba da čudi što je Balaž na trećem mestu imao duži hitac od Dimitrijevića.

"Taktika je bila da od prvog do poslednjeg hitca bacam punom snagom pa šta bude. Došli smo ovde da izborimo dobar rezultat. Očekivala se medalja od mene. Konkurencija je bila veoma jaka. Momak iz Češke je izjednačio svoj dosadašnji svetski rekord, Alžirac je bio veoma blizu da me stigne", rekao je novinarima posle takmičenja Dimitrijević.

On je dodao da se pripremao za finalna tri hitca, ali da nije bilo potrebe da baca "jer je super ispalo".

"Ova medalja i svetski rekord mi mnogo znače. Ove godine sam postao prvak Evrope, sada sam to kompletirao sa svetskim rekordom i paraolimpijskikm zlatom. Imali smo intenzivne pripreme, bilo je naporno, ali rezultati su došli i ja sam presrećan zbog toga", rekao je Dimitrijević.

Svetski rekorder u bacanju čunja zahvalio se treneru Vlastimiru Goluboviću i pomoćnom treneru Jovanu Đukiću, kao i svim ljudima iz atletskog paraolimpijskog tima.

Na pitanje da li će učestvovati i na sledećim Paraolimpijskim igrama, odgovorio je:

"Zavisi, već imam dosta godina".

Dimitrijević je rođen 1971. godine u Petrovcu na Mlavi i do 19 godine je trenirao fudbal. Povredio se 1990. godine kada je skočio u Mlavu i glavom udario u stenu.