OTPADNE VODE RAZOTKRILE KOJE SVE DROGE VOLE ZAGREPČANI: Zbog jedne su četvrti po dnevnoj potrošnji u Europi

Shutterstock


Zagreb je četvrti grad u Evropi po dnevnoj potrošnji kanabisa, 11. po potrošnji kokaina, 12. po potrošnji amfetamina i 14. grad po dnevnoj potrošnji MDMA, pokazali su rezultati evropskog naučnog projekta analize otpadnih voda.

Rezultate najvećeg evropskog istraživanja otpadnih voda iz 2021. koje su sproveli organizacija za epidemiologiju otpadnih voda SCORE i Agencija za droge EU-a na svom Fejsbuk profilu objavio je psihijatar i stručnjak za dualne poremećaje Klinike za psihijatriju Vrapče Ivan Ćelić.

Projekt je analizirao otpadne vode u 75 evropskih gradova iz 23 zemlje EU, Turske i Norveške kako bi se istražila ponašanja konzumenata droga.

To je najveći broj zemalja koje su do sada učestvovale uprkos kontinuiranom problemu pandemije koronavirusa u razdoblju istraživanja. Od Barselone do Limasola i od Osla do Porta, studija je analizirala dnevne uzorke otpadnih voda tokom jednonedeljnog razdovlja između marta i maja 2021.

Otpadne vode od oko 45 miliona ljudi analizirane su na tragove četiri ilegalna stimulansa: kokaina, amfetamina, metamfetamina i MDMA/ekstazija i kanabisa.

Studija je ukazala na sveukupni porast detekcije četiri od pet ispitivanih droga jer je MDMA bila jedina droga kod koje je zabeleženo smanjenje u većini gradova.

Droge su bile ravnomernije utvrđene na svim lokacijama istraživanja, sa svih pet supstanci pronađenih u gotovo svim gradovima. To se razlikuje od prethodnih godina kada su uočeni raznovrsniji geografski obrasci.

Najnoviji podaci pokazuju da se kokain, iako je još uvek najzastupljeniji u gradovima zapadne i južne Evrope (naročito u Belgiji, Holandiji i Španiji), sve više nalazi u istočnoevropskim gradovima, gde je uočen porast.

U Zagrebu je dnevna potrošnja kokaina 548.62 mg na 1000 stanovnika i po tome je 11. u Evropi. Metamfetamin je tradicionalno bio koncentriran u Češkoj i Slovačkoj, a sada je ta droga prisutna u Belgiji, Kipru, istočnoj Nemačkoj, Španiji, Turskoj i nekoliko severnoevropskih zemalja.

Rezultati analize otpadnih voda pokazali su i da je nivo koncentracije metabolita amfetamina dalje varirao po gradovima, s najvećim opterećenjem u gradovima na severu i istoku Evrope, a znatno nižim nivoima u gradovima na jugu.

Što se tiče kanabisa najveće količine njegovih metabolita pronađene su u gradovima u Hrvatskoj, Češkoj, Španiji, Holandiji, Sloveniji i Portugalu.

Čini se da su ograničenja zbog kovida manje uticala na upotrebu nego kod drugih droga. Gotovo polovina gradova koji su analizirali metabolite kanabisa prijavila je povećanje količine kanabisa.

Tako se u Zagrebu dnevni potroši 132,9 mg kanabisa na 1000 stanovnika po čemu je četvrti u Evropi.

MDMA je jedina droga čiji su metaboliti manji u većini proučavanih gradova jer je gotovo dve trećine gradova prijavilo smanjenje opterećenja u 2021. godini, verovatno zbog zatvaranja mesta za noćni život tokom pandemije, gde se ta droga često konzumira.

Najveće količine MDMA pronađene su u gradovima u Belgiji, Nemačkoj, Holandiji, Švedskoj i Norveškoj. Zagreb je na 14. mestu u Evropi s dnevno potrošenih 28,26 mg MDMA na 1000 stanovnika, pokazala je studija.

Studija je otkrila da postoje i razlike između gradova u istoj zemlji, što se delom može objasniti njihovim različitim društvenim i demografskim karakteristikama.

U većini zemalja koncentracija metabolita je bila veća u velikim gradovima. Analiza je pokazala i da da se u više od tri četvrtine gradova tipično rekreativne droge, kokain i MDMA, više koriste vikendom nego radnim danima. Metaboliti ostale tri droge bili su ravnomernije raspoređeni tokom sedmice.

Kurir.rs/Večernji list