PUTINOVA ODLUKA O PLAĆANJU GASA RUBLJAMA DONOSI NOVO POSKUPLJENJE! Ekonomska analiza o posledicama politike jačanja ruske valute
Srbija je izuzeta iz novih pravila, jer ih Moskva primenjuje samo za "neprijateljske zemlje" koje uvoze ruski plin. Ekonomisti ocenjuju da je namera ruskog lidera da osnaži rusku valutu
Uz nezapamćene poremećaje na globalnom tržištu koje izaziva rat u Ukrajini, problemi transporta i cene gasa ne samo da se ne rešavaju nego dobijaju novi razlog za usložnjavanje. Iako smo izuzeti iz odluke predsednika Rusije Vladimira Putina da za "neprijateljske zemlje" uvede plaćanje gasa u rubljama, Srbija će teško moći da ostane imuna na posledice koje proizvode nova pravila igre, pre svega one koje se tiču cene, količine i linija prenosa, ocenjuju sagovornici Kurira.
Prioritet Kremlja
Na to je upozorio i predsednik Aleksandar Vučić kada je rekao da će odluka Moskve o plaćanju u rubljama stvoriti za Srbiju mnogo novih problema. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov naglasio je da će zabrinutost Srbije za plaćanje gasa u ruskoj valuti biti prioritet za Rusiju.
- To je potpuno normalno. On je u pravu. To zaista može da bude problematična situacija, zato što je Bugarska u ovom slučaju istupila neprijateljskim koracima prema nama. Zato će morati da plaća u rubljama, htela- ne htela, sviđalo joj se to ili ne. Ali to istovremeno ne važi za Srbiju. To je problem koji treba rešiti. Naravno, zabrinutosti Srbije biće za nas primarni prioritet - izjavio je Peskov, komentarišući Vučićevu ocenu.
Odgovor Evrope
Ekonomista Miladin Kovačević objašnjava za Kurir da je potez Moskve o uvođenju plaćanja u rubljama očigledno usmeren na osnaživanje ruske valute.
- Time se implicira i izvesno povećanje cene gasa zato što je kurs rublje u nekoj meri precenjen. Uvek kad se vodi politika stabilizacije kursa, onda se kurs drži na jednom precenjenom nivou. Odluka se odnosi na zemlje koje je Moskva označila kao neprijateljske, a mi na toj listi nismo, pa se ta odluka na nas ne odnosi. Međutim, bojim se da ne možemo izbeći sudbinu koju će preživeti cela Evropa, da li zato što nećemo moći lako da transportujemo gas ili zbog nekog drugog razloga. Transportne linije se mogu narušiti, postoje gasovodi preko Ukrajine, preko Balkanskog toka... To će biti upakovano u odgovor Evrope koji čekamo, jer Evropa ne može bez ruskog gasa - naglašava naš sagovornik.
Kovačević podseća da je Evropa već za tri nedelje doživela katastrofalne posledice, a tek se može naslutiti kakve bi one bile da se zaustavi gas na nekoliko meseci.
- To je nešto što se jednostavno ne može dopustiti i na neki način će se prevazići. Čak i da plaćamo u rubljama, pitanje je samo kako doći do rubalja. Pretpostavljam da bi ruske banke, koje mogu da posluju sa zapadnom Evropom, otvorile liniju konvertovanja u rublje da bi se platio uvoz gasa - kaže on.
Putinova odluka je protumačena kao udar na dolar kao svetsku valutu kojom se inače kupuju gas i nafta. Ekspresno je usledio skok cene gasa u Evropi za 10 odsto. Rusija će novim pravilom povećati vrednost svoje valute zbog skoka tražnje za rubljama, a njih će "neprijateljski" uvoznici ruskog gasa morati nabavljati ili u ruskim bankama ili na međunarodnom tržištu deviza.
Kurir.rs