ruska invazija na ukrajinu

PREDSEDNIK AMERIKE U EVROPI Zašto će Bajden baš posetiti Poljsku?

Foto: Profimedia/POOL/CNP/INSTAR Images

Ako postoji jedna nacija koja razume muke Ukrajine, to je Poljska, koju će danas posetiti predsednik SAD Džo Bajden u okviru njegove hitne misije da ojača odbranu NATO-a nakon brutalne invazije Rusije.

Tokom svoje posete Bajden će se sastati sa predsednikom Andžejem Dudom kako bi mu zahvalio za sve što narod Poljske čini i razgovarao o koordiniranom humanitarnom odgovoru, rekla je zamenica portparolke Bele kuće Karin Žan-Pjer novinarima.

Očekuje se da će se tamo sastati i sa ukrajinskim izbeglicama u gradu koji se nalazi 70-ak kilometara od poljsko-ukrajinske granice, na poslednjoj etapi svog četverodnevnog putovanja Evropom.

"Putinov cilj je raspad NATO-a"

Bajden je juče izjavio da mu je ambicija da potpuno obezbedi jedinstvo demokratskih zemalja suočenih sa sve moćnijim autokratijama.

- Moja ambicija je da obezbedim potpuno, celovito jedinstvo demokratija nasuprot sve moćnijim autokratijama, rekao je Bajden dolazeći na samit zvaničnika država članica EU.

Istakao je da je krajnji cilj ruskog predsednika Vladimira Putina "od samog početka bio raspad NATO-a".

- Njegov glavni cilj jes da pokaže da demokratije ne mogu da funkcionišu u 21. veku i da će autokratije da vladaju vladati, rekao je predsednik SAD.

Premda se mnogi Amerikanci ne mogu poistovetiti sa Bajdenovim komentarima o ugrožavanju demokratije, uprkos napadu na Kapitol, Poljska itekako zna o čemu on govori.

Naime, ova zemlja koja graniči sa Ukrajinom još uvek ima osećaj tek stečene slobode.

Razapeta između Istoka i Zapada, osvajana je više puta tokom 20. veka. Njom su vladali strani tirani, a milioni njenih građana pobegli su iz domova uništenih ratom u potrazi sa sigurnim utočištem, piše CNN.

Na prvoj liniji sukoba

Poljska se sada ponovno našla na prvoj liniji sukoba. Smeštena je između članica NATO-a, gde i sama pripada, i ruskog kruga delovanja – u kojem se nalazi i njoj susedna Belorusija.

Poljska je kroz svoje granice propustila više od 2 miliona od skoro 3,7 miliona Ukrajinaca koji su bežali od Putinove vojske, a nakon napada na vojnu bazu u zapadnoj Ukrajini, rat se opasno približio njenim teritorijalnim granicama.

Kao i Ukrajina, Poljska je decenijama bila pod moskovskim komunističkim režimom. Baš kao i Ukrajinaci, i Poljaci su često tvrdoglavi, sumnjičavi prema Rusima te je borba za slobodu i suverenitet ukorenjena u njihovom DNK, piše CNN.

Međutim, za razliku od Ukrajine, ova zemlja je uspela da dođe pod okrilje Zapada nakon decenija pripadanja Varšavskom paktu, vojnom savezu država istočnog bloka koje su ga organizovale kao odgovor na stvaranje NATO-a. Poljska je od 2004. godine članica Evropske unije iako je nedavno imala pomalo napet odnos sa Briselom zbog svog koketiranja sa populističkim nacionalizmom.

Smatramo da je Poljska pravo meesto za Bajdenovu posetu

Kada je Putin poslednjih godina počeo sve više da preti, Poljska je odlučila da bude domaćin rotacijama američkih trupa i aviona.

U februaru, pre nego što je Putin napao Ukrajinu, Poljska je bila jedna od nacija kojima je Bajden poslao 3.000 vojnika kako bi se ojačalo istočno krilo NATO-a.

Ako se rat u Ukrajini u nekom trenutku prelije u širi sukob između Rusije i Zapada, postoji velika šansa da bi se to moglo dogoditi u Poljskoj.

- Smatramo da je Poljska pravo mesto za posetu Bajdena. Tamo će se sastati sa vojnicima i humanitarnim stručnjacima, približiti se frontu i savezniku koji je u vrlo ranjivoj poziciji, rekao je ove nedelje Džejk Salivan, američki savetnik za nacionalnu bezbednost.

Kurir.rs/CNN/Agencije