KOJE BILJKE I KADA IZNETI NA TERASU? Ovo je samo jedno od pravila: Sunce na nebu, MUŠKATLE NA BALKONU, a evo i ostalih trikova!
Da bismo uživali u cveću i biljkama na terasi dajmo im šansu da ih ćudljivo vreme ne uništi. Neke su jake, ne žurimo sa iznošenjem osetljivih.
Zaželeli smo se da provodimo više vremena na balkonima, a pogotovo da na njih stavimo cveće koje smo čuvali u stanu tokom hladnih dana.
Bio je ovo ćudljiv mart, pa su se mnogi od nas prevarili i izneli drage biljke koje su jutarnji mrazevi dotukli. Ako niste baš dobar stručnjak za cveće, pridržavajte se nekoliko starih pravila kada treba ukrasiti terasu.
April je idealan mesec da biljke okupamo vazduhom. Dokle god su jutarnje temperature ispod pet stepeni, neka još čekaju u kući. Cveće treba iznositi postepeno, najpre manje osetljivo, a zatim ono koje loše reaguje na kišu i vetar. Preporučuje se da otvorimo vrata i prozore u prostoriji gde ga držimo preko zime, kako bi se naviklo na spoljašnju temperaturu. Ne žurimo ako vidimo da je dan topao, jer možemo da se prevarimo i naškodimo cveću.
Međutim, postoje biljke koje trpe niske temperature i koje smo već mogli da stavimo na balkon. Citrusi poput limuna, mandarina, kumkvata i fortune mučili su se u sobnim uslovima, a sposobne su da trpe hladnoću do minus pet stepeni. Isto važi i za biljke koje potiču iz sredozemne klime kao što su oleander, jasmin i mirta. Gledajte da ih iznesete što pre, ali ih najpre očistite od mrtvog lišća, orežite i dobro zalijte.
Pojedini sobni četinari takođe čekaju svojih pet minuta. Tu se, pre svega, misli na tuje. Ako ste ih vezivali preko zime da sačuvaju oblik, sada ih odvežite i stavite u hladoviti deo balkona.
Dan i noć je jedna od najpopularnijih terasnih biljaka i vrlo je izdržljiva. Pojedine vrste preživljavaju hladnoću i do 23 stepena ispod nule. Trpi i visoke temperature, tako da je idealna za rano iznošenje. Uz dan i noć, zimski rasadi su i jagorčevina i turski karanfil kojima ne smetaju hladna jutra i večeri. Nešto osetljivije su petunije nežnih i krupnih cvetova, begonije sa svojim malim "jastučičima" i starinska kadifa.
Najkasnije treba iznositi biljke takozvanih toplih noći a ne toplih dana. To često zaboravljamo, a vrlo su osetljive na niže noćne temperature. Svakako najdraža i najpopularnija od ovih biljaka je muškatla, ili geranijum. Kao i sve zeljaste biljke, muškatla najbolje uspeva na temperaturi od 10 do 27 stepeni. Poželjno je da se pre iznošenja presadi u humus ispod koga je drenažni sloj. Osim muškatli, najosetljivije terasne biljke su sunčev ljubimac, slovenačka muškatla i surfinija. Njima pogoduje parvo, toplo proleće.
Kaktusi takođe vole toplotu i upravo se iznošenjem napolje ubrzava njihov rast i razvoj. Pošto pripadaju sukulentima, biljkama koje u sebi skupljaju vodu, ne treba ih previše zalivati. Sobne biljke, poput omiljenog filadendrona i fikusa bendžamina, treba iznositi na terasu kada je proleće već odmaklo i kada su temperature oko 25 stepeni. Najbolje je to činiti povremeno, da se nadiše vazduha, a onda se vraća u sobne uslove. Filadendron doživljava najmanji stres tokom boravka napolju, dok je bendžamin osetljiviji i traži veću negu, obavezno presađivanje u veće saksije i prehranjivanje rastvorom za zelene biljke.
Kurir.rs/Lj.J.
Bonus video: