BEOGRAD PRESTONICA MIRA

VELIKO PRIZNANJE: Zbog zalaganja za mir i principijelnog stava Srbije, Beograd ozbiljna opcija za susret Putina i Zelenskog

Foto: Shutterstock, Marina Lopičić, EPA/YURI KOCHETKOV, AP/Efrem Lukatsky

Prijateljstvo koje Srbija ima i s Rusijom i sa Ukrajinom naša je specifična prednost kad je reč o organizovanju ovako važnog sastanka. Retko koja država može da se pohvali čvrstim osloncem kakav ima Srbija

Beskompromisno zalaganje za mir i principijelan stav da se međunarodno pravo mora poštovati, a ugrožavanje suvereniteta bilo koje države na svetu osuditi, preporučilo je Srbiju za idealnu destinaciju budućih mirovnih pregovora između Rusije i Ukrajine. Takođe, Srbija je u globalnim gibanjima kojima upravo svedočimo demonstrirala odgovornu politiku koja nije podlegla opštoj navijačkoj atmosferi, nije uskočila u aktuelna ad hok prestrojavanja, ili najjednostavnije - nije pristala da bude kratkovida.

Zrelo ponašanje

Beograd je baš zbog mudrog i zrelog ponašanja države prepoznat kao mesto na kojem bi mogla nastati istorija, i to ona najaktuelnija, koja može da promeni budućnost. Veliko prijateljstvo koje Srbija i srpski narod neguju i s Rusijom i Rusima i sa Ukrajinom i Ukrajincima jeste naša specifična prednost kad je reč o organizovanju ovako važnog susreta, kakav bi svakako bio kada bi Vladimir Putin i Volodimir Zelenski seli za pregovarački sto u Beogradu. Naravno, to je ujedno i razlog naše složene pozicije u ovom krvavom sukobu, ali je i tu prevagnulo principijelno držanje za norme međunarodnog prava i neprikosnovenost suvereniteta i teritorijalnog integriteta.

Na ovoj globalnoj vetrometini, koju stvaraju vidljivi i nevidljivi akteri rata u Ukrajini, retko koja država može da se pohvali ovako čvrstim osloncem kakav ima Srbija. Nismo ni bogati niti veliki, ali smo konstruktivan partner koji se principijelnošću i glasnim zalaganjem za mir i međunarodno pravo izborio za poštovano i uvažavano mesto na globalnoj političkoj mapi. Potvrda toga je i sama mogućnost da svetski igrači razmatraju Beograd kao ozbiljnu opciju za istorijski susret dve zaraćene strane.

Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov obrazložio je to upravo statusom koji naš glavni grad uživa.

- Beograd je sjajan grad i sa stanovišta pozicije i njegovog statusa on odgovara za bilo kakve pregovore. Radi se ipak o tome da mesto pregovora treba da bude prihvatljivo za obe strane. Imali smo pregovore u Belorusiji, zatim je bilo nekoliko video-konferencija. Sada će biti pregovori Istanbulu. Mada smo spremni da razmotrimo i druge lokacije, uključujući Beograd - izjavio je Lavrov u ponedeljak.

Dobri odnosi

Izvršni direktor Centra za međunarodnu javnu politiku Mišel Zubenica smatra da Srbija i te kako ima legitimitet da bude domaćin zaraćenih strana.

- Beograd već godinama podseća na Kazablanku iz doba Drugog svetskog rata, dakle na mesto gde velike sile mogu da u tajnosti pregovaraju o stvarima zbog kojih se sukobljavaju. Srbija je dosad imala dobre odnose i sa Zapadom i s Rusijom i upravo je kandidat da bude država posrednik između zaraćenih strana, tako da nije nerealno da upravo zbog toga pregovori o budućnosti Ukrajine budu baš u Beogradu. Srbija se potrudila da ne stane ni na čiju stranu, da stane na stranu mira, ali i međunarodnog prava, baš zbog toga što i sama ima sličnih problema kao što ima Ukrajina. Mi jesmo u komplikovanoj poziciji zato što i Rusija i Ukrajina podržavaju jednako teritorijalni integritet Srbije kad je reč o KiM. Srbija dobro zna šta znači nelegalno bombardovanje, kršenje međunarodnog prava i otimanje teritorije. Dobro je što smo ostali na tom pravcu principijelnog držanja za međunarodno pravo. Ne gledamo ko nešto radi, već šta radi. Uvek osuđujemo kršenje međunarodnog prava i kao takvi imamo legitimitet da budemo posrednici i domaćini zaraćenim stranama, koje bi kod nas mogle da vode mirovne pregovore - ocenjuje on.

On podseća i da Srbija ima čime da se preporuči.

- Imali smo u proteklom periodu vrlo uspešne međunarodne projekte, poput organizovanja konferencije Pokreta nesvrstanih, bili smo predsedavajući OEBS i mislim da bismo mogli da nastavimo u tom dobrom pravcu, da kroz diplomatske aktivnosti zadržimo našu neopredeljenost i neutralnost, ali da damo doprinos pomirenju i kraju ovog zaista groznog sukoba. Tim pre što smo mi i inače prijateljska zemlja i Rusiji i Ukrajini - napominje Zubenica.

Potpredsednica Centra za spoljnu politiku Suzana Grubješić upozorava i na delikatnu stranu ove mogućnosti.

- Nisam još uvek čula da Ukrajina ne bi imala ništa protiv da se u Beogradu održe pregovori i ne bi valjalo da je ovo samo ruski predlog. Nisam ni sigurna koliko bi nam išlo u korist da se nađemo u centru dešavanja, bez obzira na to što smo jedna od retkih evropskih zemalja koja i Rusiju i Ukrajinu tretira kao prijateljske zemlje i koja bi možda mogla da da svoj doprinos pregovorima i okončanju rata. Trebalo bi dobro proceniti i izvagati pre bilo kakve odluke, naročito ukoliko se još uvek ne zna da li se o Beogradu uopšte razgovaralo pre nego što je Lavrov javno izneo taj predlog - objašnjava ona.

Foto: Kurir
foto: Kurir

Čitajte KURIR!

Kurir.rs/ Redakcija Kurira

Bonus video:

This browser does not support the video element.

00:10
Vučić pogodio iz prve! Ognjen Amidžić doneo mali koš u studio Izvor: Instagram/amigshow