POGLEDAJTE DETALJNU GRAFIKU ODNOSA DVE VELIKE SILE Danas samit Evropske unije i Kine, a tema će biti rat u Ukrajini!
Cilj video-konferencije je da se obezbedi neutralnost Kine kako ne bi pomagala Rusiji u ratu protiv Ukrajine, tvrdi izvor iz Evropske unije
Glavna tema današnjeg samita Evropske unije i Kine biće ruska invazija na Ukrajinu, a u Briselu žele da izvrše pritisak na Peking kako bi zadržao neutralni stav po pitanju ovog sukoba, navode izvori bliski zvaničnicima EU, prenosi američka mreža CNBC. Biće to ujedno i prvi sastanak dve strane na najvišem nivou posle dve godine, nakon što je onaj predviđen za 2021. otkazan jer su evropske vlasti kritikovale Kinu zbog kršenja prava Ujgura u provinciji Sinđan, što je dovelo do međusobnog uvođenja sankcija.
Turbulentni odnosi
Odnosi Brisela i Pekinga proteklih godina bili su dosta turbulentni. Zvaničnici EU se plaše da bi Kina mogla da pruži snažniju podršku Rusiji u napadu na suverenu državu, nakon što je zvanični Peking bio uzdržan tokom izglasavanja rezolucije Saveta bezbednosti UN kojom se osuđuje taj potez Moskve. Kineske vlasti takođe su podržale i stav Moskve po pitanju širenja NATO na Istok, dok su zvaničnici SAD nedavno objavili kako je Rusija od Kine tražila vojnu i ekonomsku pomoć, što su demantovali i Kremlj i Peking.
- Cilj video-konferencije je da se obezbedi neutralnost Kine kako ne bi pomagala Rusiji u ratu protiv Ukrajine - rekao je zvaničnik EU, koji je želeo da ostane anoniman. Samit će biti održan na najvišem nivou. S kineske strane će učestvovati predsednik Si Đinping i premijer Li Kećang, a Uniju će predstavljati Šarl Mišel, predsednik Evropskog saveta, Ursula von der Lajen, predsednica Evropske komisije, i Đuzep Borelj, evropski komesar za spoljnu politiku. Uoči samita Đuzep Borelj je upozorio na neželjene posledice politike EU prema Rusiji, preneo je portal RT:
- Jedna od loših posledica toga šta se dešava jeste da sankcije i naša reakcije mogu da gurnu Rusiju u naručje Kine. Tako smo napravili globalnu svetsku podelu između jugoistoka i severozapada. Da bi se izbegao ovaj trend, prva stvar koju treba uraditi jeste da se zaustavi ovaj agresorski rat, rat iscrpljivanjem - rekao je Borelj, navodeći kao primer strategiju zapadnih zemalja koja se sastoji iz vojne pomoći Ukrajini i antiruskih sankcija.
Geopolitički džin
Finska premijerka Sana Marin izjavila je na nedavnom samitu EU da je "Kina geopolitički džin i da Evropska unija mora da se pobrine da on bude na pravoj strani istorije". - Ako Kina bude pomagala Rusiji, onda naše antiratne sankcije Rusiji neće delovati onako kako mi to želimo - rekla je ona. Odnosi Kine i EU poremećeni su još od prošlog leta, kada je Litvanija odlučila da podigne na viši nivo diplomatske odnose sa Tajvanom, koji zvanični Peking smatra delom svoje teritorije. Kina je uvela sankcije Viljnusu, koji je dobio podršku nekoliko članica EU.
Bonus video: