Svi smo čuli za vlašku magiju. Ona je čak inspirisala i jako uspešne filmove i serije.
Ali, kultura Vlaha je mnogo više od magije, njihova tradicija i običaji itekako su zanimljivi.
Okolina Majdanpeka i Rudna Glava i dalje čuva tajnu šta su to pomane i kako se prave vlaški obredni hlebovi.
- Kod nas se pomana daje kada čovek umre da ga isprate na onaj svet. Onda mu se daje na sedam dana, 40 dana, pola godina, i do sedam godina svake godine - kaže Desa.
Brašno treba da naraste, i obično je testo. U tu smesu ide brašno, so, voda i kvasac.
- Nutrugija sofak - znači da se spremi.
U vlaškom kraju za pomane se pripremaju stotine i hiljade hlebova. Svaka kuća ih mesi u tačno utvrđenom broju.
Vlaška kultura jedan turoban svet mrtvih pretvara u kult večnog života i približava čovekov nedosanjan san o besmrtnosti.
Svaki hleb ima različitu posvetu i krije različitu simboliku. Postavljanje pomana je prava umetnost. Postoje ženske i muške strane. A kada se hlebovi postave, onda se na sto prinose hrana i piće.
- Ja sam ovu pomanu dala svom suprugu. On je umro pre 7 godina. Mi smo prošle nedelje slavili slavu. Na slavu se ne namenjuje mrtvima. Dala sam mu pomanu nedelju dana posle slave da i on ima na ovom svetu sve što smo mi imali na slavi. Najvažniji su kolači - 15 kolača koji su namenjeni - suncu, mesecu, Isusu, Mariji, svi slavama u toku godine. Sveće su jako bitne. Nijedna pomana bez sveće ne vredi ništa. Sve što mi na ovom svetu imamo mi gledamo da i oni na drugom svetu imaju. Da ni oni ne oskudevaju na onom svetu - kaže Desa za Kurir televiziju.
Ovaj obred mešavina je paganstva i hrišćanstva, jer je Crkva uvek išla za narodom.
Na kraju obrednim štapom se kruži oko stola.
(Kurir.rs)
Bonus video: