IDETE NA RAZGOVOR ZA POSAO? Ovi znakovi ukazuju da dolazite na TOKSIČNO radno mesto! Evo na šta POSEBNO treba da obratite pažnju
Dobijanje novog posla uvek je prilično uzbudljivo, ali nekad može da se ispostavi totalno suprotnim od onoga što ste čuli tokom razgovora za posao. Ako ste se barem jednom susreli s takvom situacijom, odnosno ako ste osetili uticaj toksičnog šefa, kolege ili toksičnog radnog okruženja, sigurno ćete želeti da takve greške izbegnete kod novog posla.
Nije uvek lako utvrditi da li je radno mesto toksično sve dok ne dođete tamo. Ipak, postoji nekoliko "sitnica" koje mogu da vam otkriju da nije baš sve tako bajno kako vam se možda čini.
Oliver Atkinson iz kompanije Atkinson Accountants otkrio je na šta treba obratiti pažnju kako biste lakše identifikovali toksično radno mesto tokom intervjua za posao.
"Mi nemamo samo običnu kancelariju, mi smo kul"
Kancelarije su se znatno poboljšale poslednjih desetak godina, pa tako na nekim mestima možete da pronađete raznorazne zabavne stvari. Tako u pauzi od posla možete da igrate ping-pong, biljar, a možete i da se odmorite ili izmasirate.
Naravno da svako želi da radi u inspirativnom prostoru i na radnom mestu koje će ga motivisati i učiniti srećnim, ali ako poslodavac krene da se hvali tokom razgovora kako na poslu možete da spavate, zabavljate se, igrate stoni tenis i slično, mogli biste to da shvatite kao alarm.
Na primer, kreveti za dremanje, fotelje za masiranje ili neograničeni obroci mogli bi da ukazuju na nerazumno radno vreme. Pre nego što prihvatite posao, probajte da se raspitate kod trenutnih zaposlenih da li je situacija zaista tako bajna.
"Ovde smo da razgovaramo o vama"
Uspešan razgovor za posao je zajednički napor. Poslodavac treba da dobije konkretne informacije o vama, ali i vi o njemu i o radnom mestu. Ako voditelj intervjua ne pomene kolege, karakteristike radnog mesta ili okruženje koje vas očekuje, trebalo bi to da preispitate. Vi kao mogući budući zaposleni imate pravo da čujete mišljenje poslodavca o radnom mestu, atmosferi i kolegama.
"Gde svi ručate?"
Još jedno pitanje koje je sjajno postaviti na intervjuu je "gde idete svi na ručak?". Iako se možda ovo pitanje nekima čini glupo, ono stvarno daje uvid u kulturu radnog mesta. Naravno, nerazumno je očekivati da svaki ručak bude društveno okupljanje, ali bilo bi dobro kada bi se tako nešto održavalo barem jednom nedeljno.
"Ti ćeš preuzeti njihovu ulogu"
Otvoreno radno mesto signalizira da se posao ili širi, ili da neko odlazi. Poslodavac će možda naglasiti da je bivši kolega bio na toj poziciji, ali ni u kom slučaju ne bi trebalo da govori kako vi sada preuzimate nečiju ulogu. To je jako neprofesionalno i vama bi moglo stvoriti pritisak posebno ako je radnik koji je otišao bio dobar radnik.
"Mi smo kao porodica"
Koncept ravnoteže poslovnog života dobio je na snazi u poslednjih nekoliko godina. Poslodavac koji tvrdi da su svi na poslu kao porodica može očekivati od vas da obavljate svaki zadatak koji vam kaže da morate da uradite, čak i ako to nije u opisu vašeg posla. Ovo bi možda bilo realnije kod malih firmi i firmi koje nemaju puno zaposlenih.
"Godine i meseci"
Velika fluktuacija osoblja nikada nije dobar znak. Ako na radnom mestu ima više onih koji rade nekoliko meseci nego godina, a firma nije nova, to može da znači da možda nemaju dobar odnos prema svojim zaposlenima. Svakako to proverite.
Tišina…
Ako idete na razgovor za posao, velika je verovatnoća da ćete u nekom trenutku osetiti tišinu. To ne mora nužno da znači da radno mesto nije prijatno. U tom trenutku se nasmejte ili mirno sedite. Ako vidite da poslodavac u tom trenutku nešto drugo gleda ili posmatra pričekajte, piše Glamour.
(Kurir.rs/ 24sata.hr)
Bonus video: