Britanska vojna obaveštajna služba tvrdi da je u istočnu Ukrajinu poslato 1.000 plaćenika ruske privatne vojne kompanije „Vagner grupa".
Grupa je poslednjih osam godina aktivna u Ukrajini, Siriji i afričkim zemljama.
Kako je osnovana Vagner grupa?
Istraga BBC-ja o Vagner grupi ukazala je na najverovatniju umešanost pedesetjednogodišnjeg bivšeg oficira ruske vojske Dmitrija Utkina.
Za njega se veruje da je osnovao Vagner i dao grupi ime - vlastiti bivši šifrovani nadimak.
On je veteran ratova u Čečeniji, bivši oficir specijalnih snaga i potpukovnik GRU-a, ruske vojne obaveštajne službe.
Vagner grupa je prvi put postala aktivna tokom ruske aneksije Krima 2014. godine, kaže Trejsi Džerman, profesorka za sukobe i bezbednost sa Kraljevskog koledža u Londonu.
„Smatra se da su njeni plaćenici bili svojevrsni 'mali zeleni' koji su zauzeli region", kaže ona.
„Oko 1.000 njenih plaćenika potom je pružilo podršku proruskim paravojnim formacijama koje su se borile za kontrolu nad regionima Lugansk i Donjeck."
„Vagner uglavnom regrutuje vojne veterane koji moraju da otplate dugove", kaže Semjuel Ramani, vanredni stručni saradnik Kraljevskog instituta ujedinjenih službi.
„Oni potiču iz ruralnih krajeva, gde ima vrlo malo drugih prilika da zarade novac."
„Vođenje plaćeničke vojske je protivno ruskom ustavu", kaže Trejsi Džerman, profesorka za sukobe i bezbednost sa Kraljevskog koledža u Londonu.
„Međutim, Vagner dobro dođe vladi kao snage koje ona posle može da poriče. Vagner može da učestvuje u inostranstvu, a Kremlj može da kaže: grupa nema nikakve veze sa nama."
Ko finansira Vagner grupu?
Neki sugerišu da ruska vojna obaveštajne služba GRU u tajnosti finansira i upravlja Vagner grupom.
Plaćenički izvori rekli su za BBC da se njena baza za obuku u Molkinu u južnoj Rusiji nalazi tik uz bazu ruske vojske.
Rusija poriče da Vagner ima bilo kakve veze sa državom.
Istraga BBC-ja koja je otkrila vezu Utkina sa Vagner grupom sa njom povezuje i Jevgenija Prigožina, oligarha poznatog kao „Putinov kuvar" - koji je to ime dobio zato što je uznapredovao od šefa restorana i keteringa za Kremlj.
Mnogim Prigožinovim kompanijama trenutno su SAD uvele sankcije zbog „štetnog političkog i ekonomskog uticaja širom planete".
On je oduvek negirao bilo kakvu povezanost sa Vagner grupom.
Gde je Vagner grupa bila aktivna?
Vagner grupa je 2015. postala aktivna u Siriji, boreći se rame uz rame sa provladinim snagama i štiteći naftna polja.
Aktivna je i u Libiji od 2016. godine, pružajući podršku snagama lojalnim generalu Kalifi Haftaru.
Veruje se da je i do 1.000 Vagnerovih plaćenika učestvovalo u Haftarovom napadu na zvaničnu vladu u Tripoliju 2019. godine.
Vagner grupa je 2017. godine pozvana u Centralnoafričku Republiku da čuva rudnike dijamanata.
Tvrdi se i da radi u Sudanu, čuvajući rudnike zlata.
Američko Ministarstvo finansija je 2020. godine saopštilo da je Vagner „služio kao paravan" u ovim zemljama za Prigožinove rudarske kompanije, kao što su M Invest i Lobaje Invest, i uvelo im sankcije.
Najskorije je Vagner grupu pozvala vlada Malija, u Zapadnoj Africi, da pruži zaštitu od islamskih ekstremističkih grupa.
Njen dolazak 2021. godine uticao je na odluku Francuske da povuče trupe iz ove zemlje.
Semjuel Ramani tvrdi da Vagner grupa ima ukupno 5.000 plaćenika aktivnih širom sveta.
Koje je zločine Vagner grupa navodno počinila?
Ujedinjene nacije i francuska vlada optužile su plaćenike Vagnera za silovanje i plačku civila u Centralnoafričkoj Republici, a EU im je uvela sankcije zbog toga.
Američka vojska je 2020. godine optužila Vagnerove plaćenike za postavljanje mina i drugih improvizovanih eksplozivnih naprava u libijskom glavnom gradu Tripoliju i oko njega.
„Neodgovorna upotreba mina Vagner grupe i postavljanje zamki ugrožavaju nevine civile", izjavila je kontra-admiralka Hajdi Berg, direktorka obaveštajne službe pri Afričkoj komandi Američke vojske.
Šta radi Vagner grupa u aktuelnom ratu u Ukrajini?
U nedeljama pred rusku invaziju na Ukrajinu, veruje se da je Vagner grupa izvodila napade „pod lažnom zastavom" u istočnoj Ukrajini kako bi Rusiji pružila povod za napad, kaže Trejsi Džerman.
Sada su se pojavile poruke na ruskim društvenim mrežama u kojima se regrutuju plaćenici pozivajući ih na „piknik u Ukrajini".
Međutim, ove plaćeničke grupe nose druga imena kao što su „Jastrebovi".
Kendas Rondo, profesorka ruskih, evroazijskih i istočnoevropskih studija na Državnom univerzitetu u Arizoni, kaže da bi to moglo da predstavlja udaljavanje od imena Vagner zato što je „brend ukaljan".
Kurir.rs/Espreso/BBC