NOVA OGRANIČENJA Koje sankcije se uvode Rusiji zbog invazije na Ukrajinu?

Gertrud Zach / UPI / Profimedia

Vlade SAD i Velike Britanije najavile su dalje sankcije Rusiji, nakon njene invazije na Ukrajinu.

Toj zemlji uvedene su finansijske mere osmišljene da nanose štetu ruskoj ekonomiji i kazne predsednika Putina, visoke zvaničnike i ljude koji su imali koristi od njegovog režima, piše BBC.

Šta su sankcije?

Sankcije su kazne koje jedna država nameće drugoj, kako bi je sprečila da deluje agresivno ili da krši međunarodno pravo. One su među najtežim akcijama koje nacije mogu da preduzmu, osim odlaska u rat, piše BBC.

Koje su najnovije sankcije koje treba da se uvedu?

Među najnovijim sankcijama SAD su:

* ekonomske mere za zabranu novih investicija u Rusiji

* oštre sankcije za dve ruske finansijske institucije – Alfa banku i Sberbanku

* sankcije kritičnim velikim državnim preduzećima

* sankcije zvaničnicima ruske vlade i članovima njihovih porodica, uključujući odraslu decu predsednika Putina i rođake ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova.

U međuvremenu, Velika Britanija je uvela sankcije najvećoj ruskoj banci, Sberbank, i obavezala se da će okončati sav uvoz ruskog uglja i nafte do kraja 2022.

Šta je još sankcionisano?

Vojna dobra i plaćenici

Zabranu izvoza robe dvostruke namene – predmeta i civilne i vojne namene, kao što su delovi vozila – uvele su Velika Britanija, EU i SAD. Velika Britanija takođe uvodi sankcije ruskoj Vagner grupi.

Letovi

Svi ruski letovi zabranjeni su iz vazdušnog prostora SAD, Velike Britanije, EU i Kanade. Velika Britanija je takođe zabranila privatne avione koje su iznajmili Rusi.

Luksuzne robe

Velika Britanija navodi da će zabraniti izvoz luksuzne robe u Rusiju - uključujući vozila, visoku modu i umetnost. EU je već uvela zabranu.

Velika Britanija će takođe staviti porez od 35 odsto na neke uvoze iz Rusije, uključujući votku.

Ciljanje na pojedince

SAD, EU i Velika Britanija su zajedno sankcionisale više od 1.000 ruskih pojedinaca i preduzeća, uključujući bogate poslovne lidere – takozvane oligarhe – koji se smatraju bliskim Kremlju.

Jedan od istaknutih oligarha koga je Velika Britanija sankcionisala je i Roman Abramovič.

Imovina ruskog predsednika Vladimira Putina i njegovog ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova takođe se zamrzava u SAD, EU, Velikoj Britaniji i Kanadi.

Velika Britanija takođe ograničava prodaju ''zlatnih viza'', što je omogućilo bogatim Rusima da dobiju britansko pravo na boravak.

Nafta i gas

SAD zabranjuju sav uvoz ruske nafte i gasa, a Velika Britanija će postepeno ukinuti uvoz ruske nafte do kraja 2022. EU, koja četvrtinu svoje nafte i 40 odsto gasa dobija iz Rusije, kaže da će preći na alternativna snabdevanja i učiniti Evropu nezavisnom od ruske energente ''znatno pre 2030. godine''.

Nemačka je stavila na čekanje dozvolu za otvaranje gasovoda Severni tok 2 iz Rusije.

Finansijske mere

Zapadne zemlje zamrzle su sredstva ruske centralne banke da bi je sprečile da koristi svojih 630 milijardi dolara (470 milijardi funti) deviznih rezervi. To je dovelo do pada vrednosti rublje za 22 odsto od početka godine.

To je zauzvrat podiglo cenu uvozne robe i dovelo do rasta stope inflacije u Rusiji od 14 odsto.

Sjedinjene Države su zabranile Rusiji da plaća dugove koristeći 600 miliona dolara koje drži u američkim bankama, što otežava Rusiji da otplaćuje svoje međunarodne zajmove.

Neke ruske banke se uklanjaju iz međunarodnog sistema za razmenu finansijskih poruka Svift, koji se koristi za transfer novca preko granica.

Druge sankcije Velike Britanije uključuju:

* velike ruske banke isključene iz finansijskog sistema Ujedinjenog Kraljevstva

* svim ruskim bankama zamrznuta je imovina

* ruska država i velike kompanije ne mogu da prikupljaju finansije ili pozajmljuju novac u Velikoj Britaniji

* ograničenje postavljeno na depozite koje Rusi mogu napraviti u bankama u Velikoj Britaniji

* EU je takođe rekla da će ciljati 70 odsto ruskog bankarskog tržišta i ključne državne firme.

Kako je Rusija reagovala na sankcije i proterivanja?

Ruski predsednik Putin rekao je da će naterati "neprijateljske" nacije da plaćaju svoj uvoz ruskog gasa u rubljama, što bi povećalo vrednost valute.

Bivši predsednik Rusije Dmitrij Medvedev rekao je da Rusija planira osvetu zbog proterivanja njenih diplomata.

-To će biti destruktivno za bilateralne odnose, rekao je on.

Rusija je zabranila izvoz više od 200 proizvoda do kraja 2022. godine, uključujući medicinsku opremu, vozila, poljoprivredna dobra, električnu opremu i drva.

Pored toga, blokira isplatu kamata stranim investitorima koji poseduju državne obveznice i zabranjuje ruskim firmama da plaćaju inostranim akcionarima.

To je sprečilo strane investitore koji poseduju milijarde dolara vredne ruske akcije i obveznice da ih prodaju.

Kurir.rs