MISTERIJA DŽINOVSKIH KAMENIH POSUDA U INDIJI: Datiraju od pre Hrista, ne zna se ko ih je napravio i to od kamena kakvog nema blizu
Arheolozi su u Indiji na novim lokalitetima, u saveznoj državi Asam, pronašli 65 džinovskih kamenih posuda li je misterija ko ih je napravio.
Neke od njih su visoke i cilindričnog oblika, neke okrugle, a neke izgledaju kao dva spojena stočića. Neke su virile iz zemlje, a neke su bile u potpunosti zatrpane. Još uvek međutim nije poznato ko ih je napravio i čemu su služile, ali izgleda da ih je više nego što se ramije mislilo.
Naime, ovo nije prvi put da su pronađene ovakvi džinovski, drevne predmeti. U Asamu je pronađeno 11 lokaliteta s ovakvim tipom kamenih posuda, a pronađene su i u Laosu i u Indoneziji. Datiraju između drugog veka pre Hrista i 13. veka p.n.e. Blizu lokaliteta u Laosu pronađeni su ljudski ostaci tako da neki stručnjaci smatraju da su se posude možda koristile u svrhu pogrebnog obreda.
Isklesane su od kamena kojeg nema u blizini mesta gde su nađene
Prve džinovske posude u Asamu pronađene su 1929. godine, a arheolog Tilok Thakuria i njegovi kolege sa Univerziteta North Eastern Hill u Indiji ponovno su počeli s iskopavanjima 2020. godine i pritom otkrili nove lokalitete, piše Science Alert.
"Prvo smo krenuli iskopavanja na tri velika lokaliteta koja nisu bila zvanično istražena. Nakon toga smo pretražili okolno šumsko područje. Tada smo počeli da pronalazimo nove džinovske posude", rekao je arheolog Nikolae Skopal s Australijskog nacionalnog univerziteta.
Naučnici su otkrili četiri nova nalazišta. Jedno je bilo u selu Herakilo, u kojem je pronađeno 10 posuda; šest ih je otkriveno na periferiji sela, a preostale četiri su u nekom trenutku premeštene u njegovo središte. Drugo i treće se nalazilo na lokalitetima na planini u Thaimodholingu, gde je pronađeno 20 posuda. Četvrto je bilo u mestu Donji Čaikam, gde je na polju okruženom gustom šumom otkriveno njih 35.
Međutim, postoje indikacije da su posude u Asamu, poput onih u Laosu, korišćene u pogrebnim obredima. Naime, na lokalitetu otkrivenom 1930-ih u jednoj od njih su se nalazile kremirane kosti. Britanska antropološkinja Ursula Graham Bover koja je u to vreme boravila s plemenom Zemi Naga, kazala je da su pripadnici tog plemena verovali da su posude napravili drevni Siemi, i to u pogrebne svrhe.
Arheolozi smatraju da se ove posude skrivaju na brojnim lokalitetima u Asamu i da su potrebna dalja istraživanja kako bi se utvrdilo kojoj su drevnoj civilizaciji pripadale.
"Što duže čekamo, veća je mogućnost da će posude biti uništene jer se na ovim područjima sadi sve više useva i seku se šume", kazao je Skopal.
Istraživanje naziva An archaeological survey of the Assam stone jar sites objavljeno je u časopisu Asian Archaeology.
Kurir.rs / Index.hr, BBC, Foto: Australian National University/ Tilok Thakuria