COVID-19

UKIDAJU STROGE MERE U POJEDINIM KVARTOVIMA: Šangaj otpustio hiljade izlečenih kovid pacijenata, teškoće u snabdevanju

Foto: EPA/ALEX PLAVEVSKI

U Šangaju je danas otpušteno više od 11.000 pacijenata izlečenih od kovida-19 i zdravstvene vlasti su naglasile da se njima mora dozvoliti da se vrate kućama iako je taj kineski grad pod strogim merama zatvaranja uz ograničenja kretanja.

"Nadamo se da njihove porodice neće biti zabrinute zbog njih ili ih diskriminisati" kada dođu, rekao je Vu Džinglei, direktor Šangajske zdravstvene komisije.

Grad od 26 miliona stanovnika prijavio je u poslednja 24 sata 1.006 potvrđenih zaraženih i gotovo 24.000 asimptomatičnih slučajeva.

Šangaj je "zaključan grad" od 28. marta, i vlasti su juče saopštile da će stroge mere biti posle još jedne runde masovnog testiranja ukinute u kvartovima gde nema novih slučajeva u poslednjih 14 dana.

SAD su danas preporučile svojim državljanima da preispitaju da li će putovati u Kinu zbog arbitrarnog sprovođenja lokalnih propisa i kovid-restrikcija, posebno u Hongkongu, provinciji Džilin i Šangaju. Američki zvaničnici naveli su da postoji rizk razdvajanja roditelja od dece.

Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Džao Lidžijan rekao je kao odgovor da je Kina "jako nezadovlojna i da se čvrsto protivi neosnovanim američkim optužbama vezanim za odgovor Kine na epidemiju".

"Treba ukazati da je kineska protivepidemijska politika zasnovana na nauci, efikasna je i potpuno smo ;sigurni da će Šangaj i druga mesta u Kini savladati novi talas epidemije", rekao je Džao. ; Kako "zaključavanje grada" ulazi u treću nedelju, te je poremećeno snabdevanje stanovnika, vlasti Šangaja su saopštile da su obezbedile dnevne potrebe snabdevanja za gradjane u dogovoru sa onlajn platformama, preneo je državni dnevnik Global Tajms posle pritužbi na isporuke hrane i drugih osnovnih potrepština .

Stanovnici su pribegli grupnoj kupovini namirnica zato što im nije dozvoljeno da izlaze: na društvenim mrežama su objave u kojima kažu da nisu mogli da dobiju isporuku onog što su poručili, dok drugi kažu da im ponestaje hrane.

List Global tajms kaže da aplikacije za isporuku saradjuju s vlastima da osiguraju da svi imaju povrće, voće i drugu hranu.

Šangaj pokazuje rastuću ekonomsku i ljudsku cenu kineske "nulte strategije" suzbijanja epidemije kovida s ciljem je da se izoluje svaka inficirana osoba.

Tako je jedan kvart u glavnom gradu Pekingu u subotu označen kao "visokorizičan" pošto je u tom kvartu prijavljeno osmoro inficiranih kovidom-19 u poslednje dve nedelje.

U Guangdžuu, gradu od 18 miliona stanovnika severozapadno od Hongkonga, od petka su zabeležena ;23 slučaja infekcije, zbig čega će osnovne i srednje škole od ponedeljka preći na onlajn nastavu, javila je agencija Sinhua.

Tamošnji Izložbeni centar se pretvara u privremenu bolnicu, a vlasti su najavile masovno testiranje u tom gradu.

Kurir.rs