OPORAVAK VALUTE Devizna zarada od izvoza gasa i nafte sprečila potpuni slom ruske rublje!
Ruska nacionalna valuta uprkos sankcijama povratila veći deo vrednosti koju je imala pre invazije na Ukrajinu u odnosu na evro i dolar
Jedan od ciljeva oštrih ekonomskih sankcija koje su zapadne zemlje uvele Rusiji zbog invazije na Ukrajinu bilo je uništavanje vrednosti njene nacionalne valute - rublje! Cilj je bio skoro ostvaren jer je rublja u prvim nedeljama sankcija izgubila više od 30 odsto vrednosti i njen kurs je pao na 138 za dolar, odnosno 143 za jedan evro.
Rast inflacije
Međutim, početkom aprila dolazi do oporavka rublje i povratka gotovo na vrednost od pre rata (75 rubalja za dolar i 85 rubalja za evro). To se dogodilo uprkos sve čvršćim sankcijama, porastu ratnih troškova i spuštanju kreditnog rejtinga.
Inflacija je, prema podacima ruskog ministarstva finansija, 25. marta iznosila 15,66 odsto (6,51 odsto više nego pre početka invazije). Jedna od namirnica kojima je cena posebno porasla je šećer (više od 37 odsto), što je dovelo i do pokretanja istrage o veštačkom izazivanju rasta cene te sirovine. Analiza ruskog državnog instituta Vnešekonombank predviđa da će realne plate 2022. pasti za 12 odsto, a inflacija porasti na 19,3 odsto. Institut za međunarodne finansije predviđa pad BDP Rusije za 15 odsto. Jedna od prvih sankcija Rusiji bilo je zamrzavanje deviznih rezervi Centralne banke. Blokirana je gotovo polovina od 640 milijardi dolara, što je bio dodatni pritisak na rublju. Kao odgovor na taj potez Rusija je uvela politiku prema kojoj kompanije moraju 80 odsto svojih prihoda od izvoza pretvoriti u rublje, što se primarno odnosilo na izvoznike nafte i gasa. Podignuta je referentna kamatna stopa Centralne banke sa 9,5 na 20 odsto. Ekonomista Aleksandar Stevanović kaže za Kurir da je Centralna banka Rusije upotrebila ekstremno snažne mere monetarne politike - eskontna kamatna stopa je podignuta na 20 odsto, obavezno je prodati 80 odsto naplaćenih deviza.
- Ovo je stabilizovalo rublju, ali je nemoguće finansirati rast iz pozajmljenih izvora - nema biznisa koji donosi 20 odsto. Dakle, cena je velika, ali su birali između lošeg i katastrofalnog.
Zarada u milijardama
Blumberg ekonomiks je objavio u analizi da se očekuje da Rusija zaradi 321 milijardu dolara (292 milijarde evra) od izvoza energenata u 2022. To je više od trećine u odnosu na prošlu godinu ako njeni glavni kupci, što se posebno odnosi na EU, nastave s kupovinom do kraja godine. "Sve dok nafta i gas teku cevima po Evropi i prema njoj, rublja se može odbraniti", navodi Blumberg ekonomiks. Ekonomistkinja Radojka Nikolić u izjavi za Kurir navodi da se rublja brzo oporavila zbog toga što su povećane transakcije u rubljama: - Čim je valuta tražena, raste joj cena. To je i bio cilj Putinove naredbe da se energenti plaćaju u rubljama. On je jednim delom i ostvaren.