mislite o ovome

PAZITE DA VAM USKRS NE PODARI SALMONELU: Budite oprezni s PRAZNIČNOM HRANOM! Evo koji su simptomi nezgodne i opasne bakterije

Foto: Shutterstock

Dijareja, mučnina, povraćanje, ali i temperatura, groznica, jaka glavobolja, posebno krv u stolici, siguran su znak da je vaš organizam napala jedna od najnezgodnijih bakterija.

Foto: Profimedia
foto: Profimedia

Od 8 do 72 sata dovoljno je da salmonela udari svom silinom

Tema je više nego aktuelna jer nam dolazi sve toplije i vlažnije vreme, koje salmonela, listerija, ešerihija koli, stafilokoke... naprosto obožavaju, ali i zbog vesti da su salmonelom, čestim crevnim patogenom, "obogaćeni" čak i čuveni belgijski slatkiši.

Srećom, ovde još nisu prijavljeni slučajevi oboljevanja jer ih zbog visoke cene mnogi zaobilaze, ali pravo je vreme da ponovite gradivo: kako sve možete da zaradite salmonelu i šta treba da uradite da biste je izbegli u širokom luku i sačuvali svoje zdravlje i zdravlje najbližih.

Šta kad osetite prve simptome

Foto: Shutterstock
foto: Shutterstock

Pretpraznična euforija (posle Uskrsa slede prvomajski praznici) često nas čini neopreznim, u želji da pripremimo što više hrane, ne obraćamo uvek pažnju na higijenu i pravilnu obradu namirnica. "Pomoćnici" salmoneli su nedovoljno skuvano ili pečeno meso, jaja, riba, kolači, zeleno povrće, torte, sladoledi... Tad počinju muke!

Kad i kako će se trovanje salmonelom pokazati, zavisi od fizičkog stanja i imunog sistema.

Foto: Profimedia
foto: Profimedia

Ova bakterija obično napada za nekoliko sati nakon unosa zaražene hrane i ako osetite simptome, najbolje bi bilo da počnete da pijete što više tečnosti koja dodatno ne iritira želudac (voda, blagi i mlaki čaj od nane, kamilice, šipka), jedete kuvano povrće i prepečen hleb.

Kad kod lekara

Lečenje prirodnim putem ne uspeva uvek. Inače zdrave osobe obično dođu sebi za sedam dana, a oporavku pomaže upotreba probiotika. Ali ako su simptomi izuzetno jaki, a stanje prate suva usta i jezik ili krv u stolici - nema čekanja, morate odmah kod lekara, koji će propisati pravilnu terapiju i dijetu.

Ne smete da pijete antibiotike na svoju ruku, ne pomažu, a mogu da vam dodatno naštete!

Foto: Profimedia
foto: Profimedia

Doktori i nutricionisti upozoravaju da što je namirnica hranjivija, bogatija sastojcima, salmonela će se u njoj bolje razmnožavati! Nažalost, ne možemo je prepoznati na mesu kad ga kupujemo jer ne izaziva odmah loš miris, ukus ili promenu boje, osim ako, pride, nije kontaminirano mikroorganizmima koji uzrokuju smrad.

Termičkom obradom protiv bakterija

Bakterije se brže razvijaju na sobnoj temperaturi, ali treba da znate i da se ne uništavaju zamrzavanjem. Najbolji lek za njih je termička obrada na najmanje 75°C u trajanju od pola sata.

Obilje šarenih jaja može da vam se osveti ako ih ne kuvate dovoljno dugo, ne čuvate kako treba i jedete i kad im prođe rok samo da se ne bace

Pre obrade, naravno, dobro operite ruke, ne stavljajte sveže namirnice uz one koje ste već pripremili, očistite odmah dasku na kojoj ih sečete, skuvajte mleko, vodite računa o jajima koja stavljate u slatkiše... U suprotnom, za tili čas možete da postanete kliconoša koji će kontaminirati sve što dodirne i bolest lako preneti na druge osobe.

Kurir.rs/Lena/B.M.

Bonus video:

This browser does not support the video element.

01:29
Patrijarh Porfirije na Uskrs ručao sa beskućnicima  Izvor: Tanjug