DA LI SU OVO PRVE FOTOGRAFIJE ZAPALJENE RUSKE KRSTARICE MOSKVA?! Zadnji deo nagnut, prednji deo pod gustim crnim dimom!
Na društvenim mrežama pojavile su se navodne fotografije raketne krstarica Moskva pred samo potonuće. Slike su prvo osvanule na Tviteru, a kasnije i na Telegramu.
Postoje indicije da su fotografije načinjene sa turskog broda koji je prvi pritekao u pomoć i koji je spasao negde oko 50 mornara.
Autentičnost snimaka još niko nije potvrdio i zvanično, da se radi o potonuloj raketnoj krstarici iako kad se slike uporede, može da se vidi da se radi o identičnim brodovima posebno krmi, gde se nalazi heliodrom i hangar, kao i mesto šestocevnog topa AK-630 namenjnenog za protiv-raketnu odbranu broda.
Ukrajina tvrdi da su brod pogodile njihove snage obalske odbrane sa dve protivbrodske rakete R-360 "Neptun", a ovu teorije se drži i američka strana, dok ruska to i dalje negira i drži se verzije o požaru i eksploziji unutar trupa broda, koji je kasnije kako je Ministarstvo odbrane Ruske Federacije potvrdilo potonuo usled nevremena zbog velikog oštećenja trupa prilikom teglenja prema luci Sevastopolj.
Na fotografijama, vidljivo je oštećenje na sredni broda gde se nalazi brodski dimnjak, i na zadnjem delu- krmi. Takođe vidljivo je i da se krma malo nagnula na bok i da je zadnji deo plovila zapravo pod vodom.
Takođe, prednji deo gde se nalaze protivbrodske rakete P-1000 i dvocevni top nije oštećen, iako je bilo tvrdnji da su rakete neptun pogodile taj deo krstarice, što nije bilo tačno.
Isto tako vidljivo je da je požar bio znato pre ugašen, nego što je stigao spasilački brod, i da se na brodskim otvorima vidi crnilo što znači da je zadnji deo broda goreo, a rupe na brodu su znatno manje, nego što bi bile izazvane udarom protivbrodske rakete u trup.
Rusija je inače dva dana kasnije objavila snimak postrojavanja posade raketne krstarice Moskva, gde je primećen i komandant broda, za koga se tvrdilo je poginuo. Interesantno je da je na smotri u Sevastopolju bilo 240 mornara i oficira od ukupno 510 članova broda i da su njima oko stotinu prikazani obrazi.
Koliko je mornara na brod bilo ukrcano, koliko je povređeno, poginulo ili nestalo za sad nije poznato, osim što se na ruskim drušvenim medijima pojavile za sad dve slike stradalih mornara, ali autentičnost čitave priče nije bilo moguće potvrditi.
Dok ukrajinska strana likuje, ruska i dalje ćuti i drži se zvanične teorije o požaru i eksploziji.
Sve informacije o sukobu u Ukrajini na portalu Kurir.rs prenete su iz izvora koji su se do sada pokazali prilično relevantnim, i koje u skladu sa okolnostima i dužnom novinarskom pažnjom dodatno proveravamo. Ipak, kako je u toku i pravi medijski i propagandni rat, redakcija Kurira moli čitaoce da nam skrenu pažnju na eventualne dezinformacije i lažne vesti, kako bismo pravovremeno reagovali i ispravili eventualne greške. Informacije slati na mejl redakcija@kurir-info.rs
Kurir.rs/A.Mlakar
Bonus video: