Crnogorska policija uhapsila je juče Vesnu Medenicu, bivšu predsednicu Vrhovnog suda Crne Gore. Prva žena crnogorskog pravosuđa je uhapšena po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva, a sumnjiči se da je počinila dva krivična dela - stvaranje kriminalne organizacije i protivzakonit uticaj.
Medenica je od 2003. do 2007. godine bila vrhovna državna tužiteljka Crne Gore, a nakon toga je u tri mandata birana za predsednicu Vrhovnog suda Crne Gore, a zbog ovih činjenica sagovornici Kurira ocenjuju da njena kriminalna dela vode direktno do njenog šefa - crnogorskog predsednika Mila Đukanovića!
Medenica je ostavku podnela u decembru 2020. godine. Prema rečima lidera Pokreta za promene (PZP) i jednog od lidera Demokratskog fronta Nebojše Medojevića "upletenost prve žene crnogorskog pravosuđa u šverc narkotika i cigareta pokazuje da je ovaj posao državni projakat, a da je na čelu narko kartela Milo Đukanović, čovek koji je 30 godina vladao Crnom Gorom i bukvalno privatizovao državu."
- Crnom Gorom upravlja mafija. To je odavno jasno, a sada, evo, počinju da se poajvljuju i dokazi. Naravno, na čelu te mafijaške hobotnice je Milo Đukanović. Jer, kada neko na tako visokoj državnoj funkciji bude optužen za najteža krivična dela, za zaštitu mafije koja je prebacivala tone droge i cigareta preko Crne Gore, onda je jasno da je u sve upeten i sam politički vrh. Crna Gora je privatizovana i njome upravlja mafija i to je sada i dokazano - ističe Medojević. Dodaje da je međunarodna zajednica odnosno Evropol i Evrodžast još pre šest meseci prosledila vlastima u Crnoj Gori dokumentaciju i dve milijarde dešifrovanih poruka sa aplikacije skaj koju koristi mafija.
- Ova frekvencija tih poruka pokazuje da je Crna Gora sedište, odnosno centar mafijaške hobotnice koja je razgranata po čitavom regionu, ali glava je u Crnoj Gori - naglašava Medojević.
On pojašnjava i da Krivokapić i Abazović nisu ništa uradili za šest meseci od kad su dobili dokaze i da je zato morala da reaguje međunarodna zajednice.
- Hapšenje Vesne Medenice je rezultat pritiska koji je međunarobna zajednice izvršila preko medija i još nekim kanalima, inače, da su se pitali Krivokapić i Abazović, koji su se i sami upleli u šverc narkotika i cigara, ništa ne bi bilo urađeno - naglašava Medojević, podvlačeći da je Medenica štitila vojnike i pružala logističku podršku narko kartelu, odnosno da je radila sve što je od nje traženo:
- Sa funkcije koju je obavljala mogla je mnogo. Njen sin nije nikakav ozbiljan igrač u celoj priči, već je samo koristio funkciju svoje majke kako bi glumio mafijaša.
Inače, Medenica je uhapšena u nedelju uveče oko 22 časa na aerodromu Golubovci kod Podgorice kada je pokušala da se ukrca u avion na let za Beograd. Navodno je imala kartu u jednom pravcu. Prilikom hapšenja ona je molila da je puste jer ima zakazan predleg kod kardiologa u Beogradu. Tu je čak u nekoliko navrata navodno gubila svest. Međutim, juče ujutru, oko sedam časova, njoj je zaisat a pozlilo, pa je prebačena u Urgentni blok Kliničkog centra Crne Gore, odakle su saopštili da je njeno zdravstveno stanje stabilno, ali i da će biti zadržana na lečenju.
Direktor Društva za istraživanje politike i političke teorije Vladimir Pavićević smatra da slučaj Vesne Medenice predstavlja deo direktnog pritiska na Mila Đukanovića koji je na vlasti trideset godina.
- Ovo je tama broj jedan u Crnoj Gori. U stručnoj javnosti slučaj se vezuje za rad tužilaštva u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije nakon prvih ozbiljnih reformi u toj oblasti. Sa druge strane, u politčkom smislu, on predstvlja pritisak na Mila Đukanovića i nagoveštaj negovog političkog penzionisanja - zaključuje Pavićević.