Bliži se najradosniji hrišćanski praznik – Uskrs. Deca mu se najviše raduju zbog šarenih jaja, a i zbog uskršnjeg zeke. Ali odakle dugouhi lepotan na ovaj veliki hrišćanski praznik i kakve veze on ima sa jajima, gnezdom i Hristovim vaskrsenjem?!
Kao simbol Vaskrsa ne pominje se u Bibliji, ali veza između ovog praznika i zečeva krije se u tome što Vaskrs, proleće, zečevi i jaja dele jednu zajedničku stvar – rođenje, odnosno ponovno rađanje.
Tačan koren uskršnjeg zeke nije poznat. Prema jednoj teoriji, bili su deo paganske tradicije, tokom proslave u čast boginji proleća Esteri kojoj je upravo zec bio zaštitna životinja.
Legenda kaže da je jedne godine boginja je zakasnila sa dolaskom na zemlju, pa su mraz i zima potrajali sve do maja. Kada je konačno stigla, u šumi je zatekla promrzlu ptičicu. Ražalostila se i pretvorila je u zeca kako bi je krzno uvek grejalo.
Tad je zeka boginji sneo jaje u znak zahvalnosti, a dočekivao ju je s oslikanim jajima svake godine kad bi ga obišla, baš u vreme prolećne ravnodnevice.
Zečice svoje mladunce nose samo 30 dana i istovremeno mogu na svet da donesu 12 dugouhih mališana. Ljudi su nekada smatrali da su ove slatke životinje hermafroditi, odnosno da imaju i ženske i muške polne ćelije i da kao takve mogu da rađaju, pa su ih povezivali sa bezgrešnim začećem, plodnošću i na kraju sa Uskrsom.
Prema istoričarima, Nemci su dosta zaslužni za ovu tradiciju. Uskršnji zec je sa nemačkim imigrantima stigao u Ameriku u 18. veku, a sa sobom su doneli i običaj “polaganja jaja”. Kod nas se duže smatra simbolom rađanja, proleća i radosti, tradicije u kombinaciji sa religijskim običajima.
Zec je, prema verovanju našeg naroda, životinja s natprirodnim svojstvima. Njegova krv i delovi tela smatraju se izuzetno lekovitim, dosta su korišćeni, a posebna se moć pridajvala i pridaje i danas zecu donetom iz lova na Veliki petak. Pratilo se oduvek i ponašanje ove životinje – upućeni kažu da odlično predskazuje vreme!
Danas uskršnji zeka donosi poklon u svom gnezdu, kao i čokoladni zečevi koji se poklanjaju uz šareno jaje. Naravno, zeka prvo proverava da li su deca bila dobra ili ne (a i mi smo nečija deca!) i donosi poklone samo onima koji su bili dobri, baš kao što to čini i Deda Mraz.
Treba da znate i ovo: zečevi nisu tradicionalna uskršnja životinja u svim delovima sveta. U nekim zemljama to su lisice, čak i ptice kukavice.
Kurir.rs/B.M.
Bonus video: