NE SLAŽETE SE SA SVEKRVOM ILI TAŠTOM? NE BRINITE, NISTE VI KRIVI: Evo šta je RAZLOG zategnutih odnosa i zašto je to NORMALNO
Ako imate napet odnos sa svojom svekrvom, to možda nije vaša krivica i možda se radi o posledici evolucije, pokazuju istraživanja. Psiholozi su ispitali 100 ljudi o njihovim odnosima s roditeljima, decom i partnerovom rodbinom. Muškarci i žene najčešće prijavljuju lošije odnose s taštom i svekrvom, pokazali su rezultati.
Stručnjaci su rekli da se to možda svodi na to da svekrve podsvesno staju na stranu svog deteta, delujući isključivo u interesu svog genetskog srodnika. Međutim, tast i tašta i svekar i svekrva su pokazali otpor tom trendu i pokazalo se da se bolje slažu sa svojom snajom ili zetom nego sa svojim detetom.
Istraživači su rekli da njihova otkrića doprinose evolucijskoj logici koja stoji iza sukoba u ovim odnosima
Stručnjaci sa Univerziteta Arizona State ispitali su 308 Amerikanaca o njihovim odnosima s porodicama i tazbinom.
Dr Džesika Ejers kaže da su učesnici odgovarali na pitanja o razlozima svađa, kao što su novac, sigurnost, društveni status i briga o deci. Istraživači su izračunali koliko je njihovih interakcija s direktnom porodicom i tazbinom rezultiralo sukobom.
Rezultati, objavljeni u časopisu Evolutionary Psychological Science, pokazuju da su muškarci i žene izvestili da imaju više sukoba sa svojim taštama i svekrvama (44 odsto) nego sa svojim majkama (39 odsto).
Finansijska sredstva i staranje o deci bili su najčešći razlozi za svađe
Istraživači su rekli da to pokazuje da postoje razlike u percepciji sukoba s biološkom porodicom i tazbinom. Takođe su rekli da je zanimljivo što su novac i porodično staranje bili koren većine sukoba jer su obe teme središnje za dugoročni reproduktivni uspeh. Svađe s tazbinom verovatno su pod uticajem genetskog sukoba jer svaka osoba nesvesno deluje u interesu svog genetskog srodstva.
"Ovaj genetski sukob može uzrokovati neslaganje afiniteta oko raspodele resursa i ulaganja, baš kao što vidimo da se majke i očevi ne slažu u tim domenama. Naši rezultati su u skladu s hipotezom da genetski sukob može biti temelj negativnih društvenih interakcija koje se javljaju u ovim vezama", rekli su istraživači.
Tašte i tastovi su prijavili nešto manje sukoba sa svojim zetovima, što bi moglo da bude posledica ćerkinog izbora partnera i potencijalnog dovođenja nove osobe u porodicu, sugerisao je tim. Zaključili su da je odnos oca i ćerke najzategnutiji kad ćerka uđe u novu vezu i s vremenom se smanjuje ako otac veruje da njen partner jača porodičnu jedinicu.
Studija je nazvana "Konflikt svekrve i snahe: evolucijska perspektiva i izveštaj empirijskih podataka iz Sjedinjenih Država", kako piše The Daily Mail.
(Kurir.rs)
Bonus video: