LJUDI, OVO MORATE DA ZNATE! Ko štedi na tuširanju može da dobije OZBILJNU INFEKCIJU KOŽE! Srpska doktorka sve objasnila (FOTO)
Preporuku nemačkog ministra sunarodnicima da se manje kupaju, kako bi uštedeli energiju, srpski dermatolozi ocenjuju u najmanju ruku neodgovornom jer manjak higijene izaziva ozbiljne zdravstvene posledice
Nedavni kontroverzni savet nemačkog ministra ekonomije Roberta Habeka, koji je pozvao svoje sunarodnike da smanje grejanje, posete saunama i tuširanje kako bi pomogli zemlji da smanji zavisnost od ruske energije, izazvao je oprečne reakcije stručnjaka u njegovoj zemlji i u Srbiji.
Kako pišu nemački mediji, dermatolog Adler podržao je stav svog ministra da manje tuširanja "ne samo da može otežati život Kremlju već i poboljšati kožu ljudi".
U članku nemačkog lista Bild se objašnjava da postoje određeni sojevi bakterija koji naseljavaju kožu, koji su, iako su korisni, obično prisutni u malim količinama. Međutim, ako bi osoba dala tim mikroorganizmima "šansu da se razmnožavaju" tako što bi odustala od redovnog tuširanja, dobre bakterije bi zaštitile svog domaćina od ekcema i, štaviše, konzumirale supstance odgovorne za miris tela, tvrdi Bild.
Mirisi nestaju za tri nedelje
Dr Adler je za taj list naveo da "posle tri nedelje mirisi nestaju i koža počinje svojevrsni proces samočišćenja" i istakao da "ove dobre bakterije imaju šansu samo ako se koža odmori najmanje tri nedelje" od tuširanja.
Ipak, sa nemačkim kolegom kao i njihovim ministrom ekonomije nije saglasna specijalista dermatologije dr Nevenka Dokmanović, koja kaže da je ova teorija "apsolutni nonsens". Ona je izričita da čovek može da se ne kupa tri nedelje, a da mu to ne šteti samo ako živi pod maltene staklenim zvonom.
- To što je preporučio ministar ekonomije važi samo pod idealnim uslovima, kada ste zatvoreni u sterilnoj prostoriji, nemate kretanje, i živite dakle u potpuno idealnim i sterilnim uslovima gde bakterije ne mogu da dođu na kožu - rekla je ona za Kurir i dodala da na našoj koži živi oko 1.000 bakterija i oko 80 vrsta gljivica.
Narušavanje zdravlja
- Većina njih jeste korisna i štiti nas od loših bakterija, ali moramo uzeti u obzir svakodnevne kontakte. Osobe koje su u stalnom socijalnom kontaktu, poput lekara, učitelja, na primer, moraju da se kupaju svakodnevno. Medicinska preporuka je da se ljudi tuširaju svaki drugi dan, a oni koji spadaju u riskantne grupe svakog dana. Takođe, ako tokom dana imate kontakte sa bakterijama - idete na posao, vozite se gradskim prevozom, idete u teretanu, radite na svom radnom mestu, izloženi ste lošim bakterijama koje mogu da se skinu samo tuširanjem. Takođe, tu su i mrtve ćelije koje se na koži sakupljaju i one se skidaju tretiranjem kože tuširanjem - izričita je dr Dokmanović.
Ona ističe da ukoliko živite svakodnevicu u spoljašnjem svetu, a ne kupate se po tri nedelje, možete da se razbolite, dobijete neku od infekcija ili se može razviti neko kožno oboljenje.
- Medicinsko utemeljenje ovakvih izjava u Nemačkoj nema. To je siguran put ka narušavanju zdravlja - zaključuje ona.
Suzana Trajković