simboli obnove

OVO JE NAJBOLJI IZBOR ZA UKRAS: Sa nežnim laticama i mladim pupoljcima OVO PROLEĆNO CVEĆE se najbolje uklapa u celokupnu sliku!

Foto: Profimedia

Uskrs je pun običaja, tradicije i simbola, a ono što ih povezuje su novi život, plodnost i preporod. Zato je i prolećno cveće tu, ali morate da znate koje treba da izaberete.

Foto: Profimedia
foto: Profimedia

Prolećno cveće je uvek označavalo plodnost, pa je jedan od najboljih načina da izrazi simbolizam i značenje Uskrsa. Ono će da probudi vaša čula, okrepi duh i nagovesti nove početke, a to će najbolje učiniti prirodni miris belih ljiljana, lala i margareta.

Beli ljiljan

Kao antički simbol Vaskrsenja, beli ljiljani su najpogodniji izbor za Uskršnja slavlja. Ovaj veliki praznik zaista ne bi bio potpun bez njegovih suptilnih znakova nevinosti i naklonosti, čineći sve oko sebe ispunjenim radošću i spokojem.

Foto: Profimedia
foto: Profimedia

Prelepi cvet poreklom iz Azije, kojeg u Srbiji nazivaju i krin, veoma je kod nas cenjen kao dekorativna vrsta. Njegovo ime je ušlo i u narodnu poeziju, krin se pominje u čuvenoj pesmi "Tamo daleko" koja je nastala tokom Prvog svetskog rata - Tamo daleko, gde cveta beli krin, tamo su živote dali zajedno otac i sin...

Beli ljiljan se kod nas smatra simbolom dobra, pre svega zbog svoje boje, koja simboliše svetlost, plodnost i čistoću. Metafore vezane za krin javljaju se i u Starom i u Novom zavetu. U Pesmi nad pesmama iz Starog zaveta, ljiljan je simbol lepote, posebnosti i izabranosti: "Ja sam ruža Saronska, ljiljan u dolu. Što je ljiljan među trnjem, to je draga moja među devojkama."

Foto: Wikipedia
foto: Wikipedia

Hrišćanska crkva ističe ovaj cvet kao simbol ljubavi, čistote i nevinosti ukazujući na Bogorodicu kao izabranu i njenu neporočnost, a kada je ikonografija u pitanju - ljiljan je prihvaćen kao atribut Svetog Arhangela Gavrila - Blagovesnika koji je predstavljen sa ljiljanom u ruci.

Ako biste voleli da ljjiljan zasadite na terasi ili u bašti, treba da znate da cvet pripada familij Liliaceae i da je višegodišnja zeljasta, lukovičasta biljka koja može u visinu da naraste od 90 -170 cm. Sadi se, dakle, iz lukovice, a najbolje je da se u zemlju punu humusa i uz dobru drenažu (ako je zemlja puno vlažna, lukovica može da istruli) stave uz razmak od 30 cm. Na terasi ih možete i sad zasaditi, na dubini od 20 cm, a ako ste planirali da krinom ulepšate baštu – sačekajte jesen.

Lale

Foto: Profimedia
foto: Profimedia

Ima ih nekoliko stotina vrsta, a sve su simboli ljubavi, strasti i verovanja. Zbog toga i za lale kažu da su dobar predstavnik vrednosti koje se prožimaju kroz Uskrs.

Baštensko su cveće, ali se mogu gajiti u saksiji ili dekorativnoj činiji, kao zumbuli i narcisi. Na prozoru s južne strane, gde ima sunca, procvetaće i kad im vreme nije. Niskog su rasta, od 25 do 35 cm, a ako sami želite da ih posadite treba pažljivo da izaberete lukovice. Moraju da budu krupne, zdrave, neozleđene, tvrde.

Kad stavite lukovice u zemlju, treba ih dobro zaliti, a gornji deo biljke pokriti praznom saksijom ili fišekom od hartije. Kad se pod saksijom klica sa cvetom dobro razvije, lale izložite potpunom svetlu - uskoro će se razviti cvetovi.

Margarete

Foto: Profimedia
foto: Profimedia

Jednostavne bele margarete, poznate još kao grmolike hrizanteme ili ivančice, asociraju na čednost i vernost i mnogima su omiljeno cveće u vazi ili saksijama u vreme Uskrsa.

Prema verovanju, zrače optimizmom, otklanjaju stres, pružaju užitak i produžavaju život. Omiljeni je deo dekoracije i za venčanje mladih parova. Od njihovog semena se čak prave posebne ogrlice koje predstavljaju ljubavne amajlije. Dovoljno je da devojka kroz nju pogleda mladića koji joj se sviđa i - on će biti njen.

Ova višegodišnja biljka iz porodice glavočika (Compositae) više je nego prepoznatljiva po lepoti. Njeni cvetovi rastu na tankim, dugim peteljkama koje su u donjem delu prekrivene dlačicama. Na njima se nalaze tamnozeleni listovi koji obuhvataju stablo celom dužinom.

Foto: Thinkstock
foto: Thinkstock

Ako odlučite da je zasadite, računajte da voli sunce i da treba da obezbedite dovoljno prostora kako bi mogla da se razgrana. Isto tako, treba da vodite računa da zemlja bude vlažna, a preporučuje se i nedeljno prihranjivanje tečnim gnojivima: na svakih 15 dana vrši se preventivna prihrana uz primenu insekticida i fungicida.

Kurir.rs/B.M.

Bonus video:

This browser does not support the video element.

00:50
Cveće pokreće razvoj seoskog turizma Izvor: Kineski radio Internacional