Umesto da praznim plastičnim ili staklenim flašama, limenkama i Tetra Pak ambalažom pune kante za smeće u svom domu, na ulici ili parkovima, mnogi građani Beograda i Kragujevca, a odnedavno i Niša, su ovakav ambalažni otpad “unovčili” i pritom zaštitili svoju životnu sredinu, uštedeli energiju ili čak pomogli donacijama onima kojima je to potrebno.
Ovo su im omogućili takozvani Reciklomati - pametne mašine za prikupljanje ambalažnog otpada sa veštačkom inteligencijom, jedinstveni projekat domaćih inženjera, koji su od aprila prošle godine postavljeni na 25 lokacija u Beogradu, šest u Kragujevcu, a od ovog aprila i jedan u Nišu.
Za godinu dana su samo Beograđani pomoću ovih Reciklomata prikupili oko 130 tona staklene, PET ambalaže, Tetra Pak ambalaže i aluminijumskih limenki, zahvaljujući čemu su dobili materijalne benefite u vrednosti od preko 17 miliona dinara.
Tri vrste benefita
- Za nepunih godinu dana smo samo na 25 reciklomata u Beogradu prikupili skoro 3,3 miliona različitih ambalažnih jedinica, što je oko 130 tona otpada, koje su završile na mestu gde su ponovo upotrebljene, a ne na raznim deponijama, ulici ili u rekama. Budući da je glavni cilj postavljanja ovih uređaja podizanje ekološke svesti građana i zaštita i očuvanje životne sredine, prezadovoljni smo kako su ih građani prihvatili - rekao je za Kurir Veljko Vlahović, direktor "Kentkarta", koji je jedan od partnera u projektu "Reciklomat", pokrenutom pod sloganom "Pametnom reciklažom do ekoloških navika".
On objašnjava da su radi približavanja procesa reciklaže građanima omogućena tri benefita za ubacivanje ambalaže u Reciklomat.
- To su dopuna na beogradskoj kartici za javni prevoz - korisnici mesečnih kartica mogu dobiti pet dinara, a korisnici nepersonalizovanih kartica jedan dinar po ambalažnoj jedinici. Mobilni operater Globaltel daje svojim korisnicima 10 dinara dopune pripejd kredita po ubačenoj ambalažnoj jedinici, a građani mogu i da doniraju tri dinara po ubačenoj ambalažnoj jedinici u dobrotvorne svrhe preko fondacije "Novak Đoković" i Fondacije za mlade talente grada Beograda. Prilikom ubacivanja ambalaže u mašinu građani biraju koji će benefit koristiti - navodi Vlahović.
Violeta Belanović Kokir, generalna direktorka operatera ambalažnog otpada "Sekopak", koji je takođe partner projekta "Reciklomat", navodi da ove pametne mašine u Beogradu i Kragujevcu najviše koriste žene i penzioneri, ali naglašava i da materijalni benefiti nisu glavni cilj projekta.
Ekološka svest
- Cilj je zapravo u razvijanju ekološke svesti kod građana o tome da ambalaža ne bi trebalo da završi u prirodi ili na deponiji, već na mestima gde može ponovo da se upotrebi. Na taj način čuvamo životnu sredinu i štedimo energiju i to je suština cirkularne ekonomije. Staklo i aluminijum mogu 100 posto da se recikliraju - istakla je Belanović Kokir.
U planu je postavljanje Reciklomata na novim lokacijama u Beogradu, partneri se traže među lancima supermarketa i benzinskih pumpi.
- Voleli bismo da se još neka lokalna samouprava uključi u projekat uvođenja Reciklomata, pre svega neki od većih gradova koji već imaju elektronski sistem javnog prevoza, poput Novog Sada ili Subotice, a druge manje lokalne samouprave mogu da predlože šta bi ponudili građanima kao benefit koji služi da rezultati reciklaže budu bolji. Otvoreni smo da napravimo mašinu koja bi funkcionisala po sličnom principu. Svi kontakti i informacije se mogu naći na veb-sajtu Reciklomat. rs ili na sajtu bilo kog od naših partnera - zaključio je Vlahović.
Kurir.rs