Dodir koji leči

Pritiskanjem određenih tačaka na telu otklanjaju se bol, stres, mučnina, vrtoglavica, alergije, nesanica i niz drugih tegoba

Da li ste znali da u ljudskom telu postoji 14 glavnih energetskih tokova ili meridijana, koji su povezani s različitim organima i emotivnim izražajima? I ne samo to - na svakom od meridijana smešteno je mnogo akupresurnih tačaka, kroz koje ulazi ili izlazi životna energija ili či, za koju su drevni Kinezi još pre 5.000 godina ustanovili da je najvažniji faktor u održavanju zdravlja.

Drevni Kinezi su takođe uvideli da su ljudi veoma neodgovorni prema svom telu i da nezdravim načinom života narušavaju prirodnu ravnotežu organizma i onemogućavaju mu normalno funkcionisanje, a negativno deluju i na imunitet. Zbog toga su počeli redovno da koriste akupresuru - tehniku lečenja koja telu omogućava da se prilagodi promenama u sredini pružajući otpor bolestima.

Kako bi se akupresura pravilno i uspešno primenjivala, potrebno je znati da je 12 meridijana bilateralno, i da njihove identične verzije postoje sa obe strane tela, dok su druga dva unilateralna, i pružaju se sredinom tela. Pritisak prstima na tačke, ili aku, može da bude delotvoran kod niza zdravstvenih problema, kao što su mučnina, bolovi i slabost koji su povezani s moždanim udarom. Takođe, ova tehnika lečenja upotrebljava se kako bi se otklonili stres, glavobolja, bolovi u ramenima i vratu, alergije, menstrualni bolovi, umor, nesanica, digestivne smetnje, bolovi u leđima...

Tretman akupresurom traje od pola sata do sat. Terapeut pritiska određene tačke u intervalu od jednog do dva minuta i tom prilikom se služi isključivo svojim šakama i prstima. Efekat terapije kod svake osobe je različit. Tako neki osete boljitak već nakon jednog tretmana, dok je nekima potrebno malo više da bi osetili pozitivan pomak u duševnom, fizičkom i emocionalnom stanju.

Važno je znati da akupresura ne može da zameni medicinske tretmane, iako su je neke svetske medicine svrstale u legitimne metode lečenja, ali im može biti izvrsna dopuna.

Legenda

Prema legendi, jedan kineski general je pre skoro 5.000 godina imao nesnosne bolove u donjem delu leđa. U nekoj bici je strelom pogođen u Ahilovu tetivu i tek tada je bol potpuno nestao. Tako je otkrivena akupresura.

Ključne tačke su:

1. Za ublažavanje migrene - dve simetrične tačke u osnovi obrva, tačke na slepoočnicama i tačke na spoljnim uglovima očiju
2. Za ublažavanje kijavice - nozdrve i tačka između očiju
3. Za ublažavanje zubobolje i bolova u ušima - tačke u jamicama ispod i iznad vilica i tačke na korenu ušne školjke
4. Za ublažavanje vrtoglavice, sunčanice i otežanog disanja - tačka između nosa i gornje usne
5. Za bolji san - žlezde koje luče suze u unutrašnjem delu oka
6. Za opuštanje - tačka na sredini čela, takozvano treće oko