ILI SE ASIMILUJTE ILI SE ISELITE! Jasna poruka Hrvatske Srbima posle sramne odluke da zabrani srpski jezik i ćirilicu u školama
Pod izgovorom reforme obrazovanja, ukida se nastava za srpsku decu koja im je garantovana zakonima i međunarodnim sporazumima, ocenjuje za Kurir Miodrag Linta
Posle agresivnog i potpuno otvorenog proterivanja ćirilice, kad su lomljene ćirilične table na javnim mestima, Hrvatska je prešla na perfidnije metode koje jednako udaraju na srpski jezik i pismo. Ovog puta to se radi pod okriljem reforme srednjeg stručnog obrazovanja, pa je Ministarstvo nauke i obrazovanja Hrvatske odlučilo da smanji brojne školske programe, čime se zapravo ukida i nastava na srpskom jeziku i upotreba ćirilice.
Vukovar na udaru
Baš kao i u slučajevima uništavanja ćiriličnih natpisa po ulicama, na najvećem udaru našao se Vukovar, na šta je upozorila poslanica SDSS Dragana Jeckov u Hrvatskom saboru. Ona se obratila premijeru Andreju Plenkoviću i ministrima s pitanjem zašto se ukidaju pojedini strukovni programi.
- U jednoj vukovarskoj srednjoj školi ukinuta su odeljenja u kojima se nastava izvodi na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu i to je odobrilo ministarstvo, a reč je o deficitarnim programima. Čitamo da će doći do značajnih promena kad je u pitanju sistem obrazovanja, koji će sada biti prilagođen potrebama tržišta rada. Ako to sve znamo, recite mi koji su razlozi ukidanja pojedinih strukovnih zanimanja, kao što su, na primer, konobari, poslastičari, hotelijersko-turistički tehničari, mesari, koje se događa u pojedinim školama, ako govorimo upravo o deficitarnim i preko potrebnim zanimanjima - pitala je ona.
Umesto odgovora, ministar nauke i obrazovanja Radovan Fuks pravdao je reformu, navodeći da je njen cilj da se poveća broj učenika koji upisuju gimnazije, jer veliki deo onih koji završe strukovnu školu ne ide na tržište rada, već upisuje fakultet.
Poslanica Jeckov izrazila je nezadovoljstvo takvim odgovorom i navela primer vukovarske srednje škole "Marko Babić", u kojoj su ukinuta tržišno potrebna zanimanja za koja se uči na srpskom.
- I to, zamislite ironije, ukidaju se ona odeljenja u kojima se nastava odvija po modelu A, na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu. Moja dužnost je kao zastupnice, ako vas već nisu informisale vaše stručne službe, da vas ja na to upozorim - naglasila je ona.
Antisrpska atmosfera
Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta kaže za Kurir da je najnovija odluka još jedan u nizu anticivilizacijskih napada na preostale Srbe u Hrvatskoj i njihov nacionalni i kulturni identitet.
- Prema hrvatskim propisima, Srbi u Vukovaru imaju pravo na nastavu na srpskom jeziku i ćirilici i to pravo koristi blizu 800 učenika. Sada se pod firmom nekakve reforme Srbi teraju na nastavu po takozvanom modelu C, odnosno isključivo na hrvatskom jeziku. U Vukovaru je izrazita antisrpska atmosfera. Treba stalno podsećati da je gradsko veće 2015. godine ukinulo dvojezičnost u javnim institucijama i praktično proteralo ćirilicu iz Vukovara, iako ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina, kao i međunarodni sporazumi garantuju sva ta prava. Oni sad idu i korak dalje, pa ukidaju nastavu na srpskom jeziku. Poruka koju Hrvatska time šalje Srbima je jasna: ili se asimilujte, ili se iselite - upozorava Linta.
Kurir.rs