IMATE KREMU ZA ZAŠTITU OD SUNCA KOJU STE OTVORILI PROŠLE GODINE? Saznajte da li DELUJE ili definitivno morate da je BACITE

Sunca je sve više, pa su i kreme za zaštitu od UV zračenja opet IN.

Ako ste u kući pronašli preparat koji ste ranije otvorili, a ne biste hteli da se izlažete dodatnim troškovima i nabavljate nov – evo odgovara da li smete da ga koristite, ili ipak morate da otvorite novčanik.

Shutter 
foto: Shutter

Hemikalije u kremi za sunčanje se vremenom razgrađuju (proces se ubrzava toplinom i sunčevom svetlošću), što znači da je nakon datuma označenog na pakovanju učinak krajnje neizvestan.

Korišćenje kreme za sunčanje s isteklim rokom trajanja povećava verovatnoću da ćete dobiti opekotine ako ne pazite, ali Maral K. Skelsi, dermatolog i profesorka na Univerzitetu Džordžtaun smatra da ne treba odmah da je bacite.

"Ako se radi o izboru između kreme za sunčanje kojoj je upravo istekao rok trajanja i nekorišćenja, odlučila bih se za kremu".

Profimedia 
foto: Profimedia

Fizički blokatori za zaštitu od sunca koji se nalaze u mineralnim kremama za sunčanje, kao što su cinkov oksid ili titanijum dioksid, stabilniji su od preparata punih drugih hemikalija i mogu biti sigurniji ako ovakvu kremu za sunčanje koristite nakon isteka roka upotrebe - većina ovih preparata deluje tri godine, pa ako ste u kući pronašli bočicu za zaštitu od sunca od prošlog leta, verovatno je još uvek dobra.

Potrebno je otprilike 30 ml kreme za sunčanje kako bi zaštitili celo telo. Ako zaista upotrebljavate toliko preparata dnevno, a tokom letnjih meseci i više, čak i najveća boca će se potrošiti za manje od tri godine. Ako je ipak imate, bacite je!

Profimedia 
foto: Profimedia

Dilemu da li da zadržite kremu za sunčanje ili ne, lako možete da razrešite i ako imate preparat bez konkretnog datuma. Otvorite je ili istisnite malo: „Ako je vaša krema promenila boju ili konzistenciju, to može da bude znak da više nije dobra i da takođe treba da je bacite, čak i ako nije istekao rok trajanja", savetuje Elizabet Martin iz Pure Dermatology & Aesthetics za Greatist.

Moraćete da nabavite nov preparat ako je onaj što imate postao žućkast, vodenast, u njemu primećujete grudvice, a uz to i čudno miriše. Prilikom kupovine poželjno je da na preparatu piše rok trajanja, ali ako ga nema - napišite datum kada ste je otvorili kao podsetnik da je dobra sledeće tri godine.

foto: Profimedia

Dakle, korišćenje kreme za sunčanje kojoj je davno istekao rok upotrebe može da bude bolje nego ništa, ali takođe može da poveća mogućnost oštećenja od sunca. To vas kratkoročno dovodi u opasnost od opekotina od sunca, a dugoročno od fotostarenja ili ranog starenja kože, odnosno do raka kože. Mislite o tome!

SAVET PLUS:

- Koriste kremu za sunčanje širokog spektra sa visokim zaštitinim faktorom (SPF) - najmanje 30.

- Nanesite kremu najmanje 15 minuta pre izlaska.

- Ponavljajte postupak svaka dva (2) sata ako ste na otvorenom, činite to češće ako se znojite, a posebno kad dođe sezona plivanja.

Profimedia 
foto: profimedia

- Vodootporna formula će pomoći da krema traje duže u vlažnom okruženju, ili ako vas zadesi uobičajeni prolećni ili letnji pljusak.

- Obavezno zaštitite i usne proizvodom za usne koji takođe imaju SPF od najmanje 30.

(Kurir.rs/ American Academy of Dermatology Association/B.M.)

Bonus video:

This browser does not support the video element.

00:42
KONAČNO STIŽE SUNCE: Temperatura danas do 18 stepeni, a od srede JOŠ TOPLIJE!  Izvor: Kurir televizija