MAKIŠ IZ ANGOLE KRŠTEN U SRBIJI: Preselio se sa majkom iz Afrike, a njegov prelazak u pravoslavlje selo slavilo 3 dana (FOTO)
Da život piše neverovatne romane najbolje pokazuje i životna priča Danke Vesković iz sela Кoštunići sa Suvobora.
U potrazi za poslom kao devojka je otišla u daleku Angolu i njen glavni grad Luandu. Tamo je neko vreme radila, a zatim i upoznala, kako je tada mislila, čoveka svog života. Ona i njen partner pre tri godine dobili su sina, ali kulturološke razlike bile su prevelike i nepromostive i par se ipak razišao.
Danka se sa sinom Makišom vratila u svoje rodno selo, pa je dečak rođen u Africi postao prvi tamnoputi Ravnogorac koji se krstio i pravoslavlje primio u crkvi u Кoštunićima.
- Кoliko god u životu imali padova, jaki smo onoliko koliko smo puta ustali i nastavili podignute glave. Makiš je moja najveća sreća i pobeda. Rešila sam da sa svojim sinom ipak napustim Luandu i da se vratim u Srbiju kako bi nas dvoje počeli neki bolji, lepši i mirniji život iznova. Ta odluka nije doneta lako, ali želela sam da odrasta u našoj zemlji i da ja budem sa svojom najbližom porodicom. Odlučili smo da ga krstimo na najveći hrišćanski praznik pa je moj Makiš od ovog Vaskrsa pravoslavac - kazala je Danka.
Među najponosnijima tog dana bio je kum Miloje Ćurčić koji je stigao iz ivanjičkog sela Gleđica.
- Danas je veliki i svečan dan za sve nas, koliko nas ima. To je nešto što je od Boga dato na veliki hrišćanski praznik Vaskrs da krstim našeg malog Makiša, velika je dužnost i obaveza prema porodici koju poznajem već nekoliko godina unazad. Кako kažu, Bog je na nebu, a na zemlji kum, pa ću tako i ja uvek tu biti za ovog malog dečaka. Velika je stvar da našeg Makiša uvedemo u ovaj naš božanski svet - rekao je Miloje.
Кako i dolikuje, krštenje se kod Veskovića proslavilo uz bogatu trpezu i dobru atmosferu.
- Slavlje se nastavilo tri dana u našoj porodičnoj kući u Кoštunićima podno Ravne Gore jer je ovo dan koji se u našem domu dugo čekao - kazala je baba Milica Vesković.
Tamnoputi dečak već je privukao pažnju svih stanovnika ovog kraja. Iako rođen u dalekoj Africi Makiš će biti Srbin, pravoslavac, a prve reči izgovara upravo na maternjem jeziku.
(Kurir.rs/Rina)