Porodica Ristić je u potrazi za mirom i prirodom napravila pravo malo čudo prirode nadomak Beograda
Jedna porodica je u želji da svojim najbližima priušti najzdravije voće i povrće počela da se bavi organskom poljoprivredom za sopstvene potrebe. Vremenom je imanje izraslo u prelepu fabriku zdravlja. Kako se gaji organska šljiva i paradajz, pogledajte u priči koja sledi.
Porodica Ristić je u potrazi za mirom i prirodom pre pola decenije počela da se bavi organskom proizvodnjom voća i povrća.
- Ideja je krenula sasvim spontano i krenula je iz jednog zdravog hobija. Želeli smo da pružimo našoj mnogočlanoj porodici nešto kvalitetnije i nešto što znamo kako se uzgaja i kako rasta. Pre nekih 6, 7 godina prve zasade smo sami zasadili sa svojom decom suprug i ja pa se toi prenelo na širu porodicu i prijatelje - rekla je za televiziju Kurir Bojana Ristić.
Na početku su prvo gajili zelenu salatu, rukolu i paradajz. Počeli su da uviđaju da je to odlično i nastavili.
- Onda smo rekli, pa zašto ne bismo otvorili neki ugostiteljski objekat, ako se time nikada nismo bavili - kaže Bojana Ristić.
Organska proizvodnja se razlikuje od većinski zastupljene kod nas.
- Što se tiče organskog voćarstva tu postoji nekoliko problema. Ne možemo da koristimo neke herbicide, pesticide i insekticide kako bismo zaštitili zasade. Moramo da koristimo preparate koji su registrovani u organskoj proizvodnji. U svakom našem voćnjaku ima više trave, nego na ostalim površinama, zbog toga što je oko voćki bacano đubre. Imamo naše životinje, pa koristimo stajnjak za đubre. I tu imamo veću količinu trave. Ovako mora ručno da se kupa, i plevi - kaže Ivan Arsov, inženjer poljoprivrede.
Kurir.rs
Bonus video: