ekonomska kriza

DA LI JE OVO ALTERNATIVA ZA RUSKI GAS? Stručnjaci o glavnom problemu uvoza sirovine iz SAD OBEZBEDILE SE SAMO POLJSKA I HRVATSKA

Foto: AP, Shutterstock

Desetak zemalja Evropske Unije i dalje ostaju pri stavu da od Rusije kupuju gas u rubljama.

Nemački ministar ekonomije Robert Habek izjavio je da je čuo različita mišljenja o embargu na uvoz ruske nafte i da neke zemlje nisu spremne za takav korak.

Prema njegovim rečima, Nemačka će moći da prebrodi embargo EU na uvoz ruske nafte do kraja ove godine, mada bi prekid kupovina mogao da dovede do nestašice.

Ekonomista, profesor Bojan Dimitrijević i Nebojša Atanacković počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije istakli su da i dalje ne postoji adekvatna alternativa za ruski gas u Evropi.

Foto: Kurir Televizija
foto: Kurir televizija

- Veliko je pitanje kako ćemo i da li ćemo moći lako da izađemo. Koje god rešenje izabrali neće biti srećno, iako pokušavamo da zadržimo neutralnost - kaže Atanacković.

Bojan Dimitrijević je naveo da trenutno ne postoji zamena za ruski gas.

- Mi živimo u apsurdnom svetu i ništa nas ne treba iznenaditi. Neke zemlje su pristale da kupuju gas za rublje. Mađari su rekli da je desetak zemalja spremno da plaća gas u rubljama, za razliku od Poljske i Bugarske koje su htele da budu veći vernici od pape. Trenutno nema zamene za ruski gas, i čini se da je život u ovom trenutku važniji od politike. Čini se da su Rusi kod nekih zemalja postigli svoj cilj da se kupuje gas za rublje, a pre svega su postigli cilj što se tiče svog unutrašnjeg tržišta - kaže profesor Bojan Dimitrijević.

Atanacković je istakao da Nemačka ima tokom cele godine potrebe za gasom.

Foto: Kurir Televizija
foto: Kurir televizija

- Nemačka ima velike potrebe za gasom i preko leta. Oni će pokušati da gas zamene nekim drugim vidom energije, najverovatnije sirovom naftom. Teškoće i problemi su neizbežni, zato Nemačka nastavlja da prima ruski gas. Amerikanci su pokušali da naprave alternativu ruskom gasu, a sada su i dobili priliku da tu svoju alternativu, koja je mnogo skuplja, isporuče Evropi. Međutim, Evropa nije spremna da primi tako sabijen gas, koji treba da se vrati u normalno stanje. Poljska se odmah odrekla ruskog gasa, jer ima terminal koji je dovoljno veliki da primi taj američki gas. Interesantno je i da je Hrvatska napravila na Krku jedan terminal, ali sa mnogo malim kapacitetima - kaže Atanacković.

Rusi su pretrpeli štetu kada je potopljen komandni brod, a ovo je sada jedna od uobičajenih posledica rata istakao je Atanacković.

- Ratovi na moru su sada mnogo drugačiji nego što su nekada bili. Te posledice šteta će biti, a Rusima je sigurno važno da ovladaju tm delom Crnog mora - kaže Atanacković.

Dimitrijević je istakao da su ekonomske sankcije rat drugim sredstvima.

Foto: Kurir Televizija
foto: Kurir televizija

- Onaj ko se odluči za sankcije ima motive da uništi drugu stranu ili da je natera da promeni svoje motive. Sankcije su ekonomska mera, koja sledi logiku politike. EU je ekonomski moćna grupacija i može joj se da se ponaša tako prema manjim zemljama. Ali vidimo da se sankcije koje je uvela prema Rusiji njoj vraćaju kao bumerang. Sankcije treba da sačuvaju kredibilitet zemalja da se nešto radi. One naravno mogu biti i odraz nemoći određenih zemalja. Mislim da one neće bitno uticati na Rusiju - kaže Dimitrijević.

Kurir.rs

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj osam za korisnike MTS Iris TV, m:SAT tv, Supernova, BeotelNet, Orion telekom, Pošta NET i Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme m:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Bonus video:

This browser does not support the video element.

05:35
KOSOVO I PUTIN Analitičar podsetio na reči ruskog lidera iz 2014. U TOKU JE ŠAHOVSKA PARTIJA VELIKIH SILA Izvor: Kurir televizija