Rezultati najnovije britanske studije koja je sprovedena među pacijentima koji su bili hospitalizovani zbog infekcije kovidom pokazala još jedne razorne moći virusa
Pandemija koronavirusa je celoj planeti donela brojne komplikacije, nove simptome i ostavila posledice i postkovid mnogim ljudima širom sveta. Iako traje duže od dve godine naučnici još uvek nisu otkrili sve karakteristike virusa i kako razara naš organizam.
Brojne studije i istraživanja su dokazale da kovid napada ceo organizam i sve organe, a najnovija britanska studija je pokazala da korona može smanjiti i kvocijent inteligencije i ostariti mozak za 20 godina!
Naime, kako se istraživanja kovida sprovode širom sveta novi rezultati gotovo svakodnevno iznenađuju stručnjake i lekare. Studija je rađena među 46 Britanaca, koji su hospitalizovani sa koronom 2020. godine pokazala je da su na testovima inteligencije postigli lošije rezultate nego što se očekivalo, u poređenju sa njihovim prosečnim rezultatima.
Reč je o ljudima koji su u bolnicu primljeni sa virusom i koji su mogli da pretrpe oštećenje mozga koje traje duže od šest meseci. Lekari navode da tada imaju problema da pronađu prave reči, da im treba više vremena da obrade informacije ili imaju kraći fokus pažnje.
Ipak, naučnici sa Univerziteta Kembridž naglašavaju da pacijenti koji imaju težu kliničku sliku, trpe i najgore posledice.
Anesteziolog i stručnjak za mozak, prof. dr Dejvid Menon rekao je da su pratili neke pacijente čak deset meseci nakon njihove akutne infekcije, tako da su mogli da vide veoma sporo poboljšanje.
- Vrlo je moguće da se neki od ovih pojedinaca nikada neće u potpunosti oporaviti. Imunološka reakcija tela na virus takođe može izazvati "pustoš" na nervnim ćelijama. Efekti štete su otprilike jednaki gubitku 10 poena na testu inteligencije - kaže prof. dr Menon.
Takođe, istraživači u časopisu "EklinikaMedicine" navode da je ovo iskustvo slično normalnom padu snage mozga koji ljudi dobijaju u dobi između 50 i 70 godina.
Prof. dr Adam Hampšir, jedan od autora studije sa Imperijal koledža u Londonu, rekao je da hitno moramo da razmotrimo šta se može učiniti da se pomogne ovim ljudima.
- Ranije smo videli kako čak i blagi slučaj korone može izazvati dugotrajno oštećenje mozga.
Tim istraživača sa Univerziteta Tulane otkrio je ozbiljno oticanje mozga i povrede povezane sa smanjenim protokom krvi ili kiseonikom u mozgu.
Dr Radmila Šehić, specijalista opšte medicine, kaže za Kurir da je korona pokazala da je sistemsko oboljenje i da napada najosetljiviji organ u našem organizmu.
- Kod osoba koje su pre korone imale neurološke probleme ovaj virus može ostaviti tegobe i posledice, odnosno određene simptome postkovida poput pada koncentracije, nedovoljne stimulacije, moždanu maglu na koju su lekari već upozoravaju. Međutim, smatram da virus ne može direktno da utiče na inteligenciju jer je to nešto što se stiče rođenjem i nadograđuje kroz život.
Kurir.rs/ A. K.
Bonus video: