UPOZORENJE STRUČNJAKA: SRBIJU MOGU DA POGODE JAKI ZEMLJOTRESI! Mogu se rušiti i delovi starijih zgrada (FOTO)
Potresi prete centralnoj Srbiji, Pomoravlju, južnije od Save i severnije od Kosova jačine do šest stepeni Rihtera. Smirivanje tla možemo očekivati tokom leta, kaže Ivan Ristić
Nakon što se serija zemljotresa desila u Hrvatskoj, pa u Severnoj Makedoniji, nekoliko poslednjih dana treslo se tlo i u Srbiji!
Počelo je kad je zemljotres jačine 2,6 stepeni po Rihteru 10. maja pre podne zatresao Čačak, da bi u popodnevnim satima nešto jači, od 3,9 stepeni, pogodio Deligrad, koji je na 16 kilometara od Kruševca.
Zvanično, poslednji se desio u četvrtak uveče, i to opet u Čačku, magnitude 3,2 jedinica Rihterove skale.
Stručnjaci sa kojima je Kurir razgovarao mišljenja su da je tlo tek počelo da se trese, a da nas mogu zadesiti jači potresi, od pet do šest stepeni Rihtera!
Na karti Seizmičkog hazarda Republike Srbije, koja je izrađena 2018. godine, a koja pokazuje statistiku jačine zemljotresa u našoj zemlji poslednjih 95 godina, stoji da se mogu očekivati i potresi čak i od sedam Rihtera.
Zemljotresima jačine šestog i sedmog stepena, prema toj mapi, podložan je veći deo Srbije.
Profesor Rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu Dragan Milovanović smatra da zemljotresa jačih od pet, šest stepeni po Rihterovoj skali neće biti, jer su tog intenziteta bili i ranijih godina, i navodi da nizu poslednjih potresa nije kraj jer je ovo područje potencijalno moguće za zemljotrese.
- Samu pojavu zemljotresa nemoguće je predvideti, ali se možemo osloniti na ono što se dešavalo u poslednjih 100 godina. Dobra vest je ta da mi nismo u osinjaku, već negde između - nismo ni izvan zemljotresa, ali imamo stare rane koje su prostor za oslobađanje energije. Ipak, i kad bi se te rane aktivirale, ne bi nas zadesili razorni zemljotresi, ali bi mogli da se ponove oni od pet do šest stepeni Rihtera.
Meteorolog Ivan Ristić, koji dve godine istražuje problem pomeranja tla, kaže za Kurir da zemljotresi koji se ponavljaju pokazuju da se tlo i dalje ne smiruje i da postoje uslovi da se pojave i novi potresi na drugim lokacijama.
- Prvenstveno ih može biti u centralnoj Srbiji, a može biti ponovo podrhtavanje tla u Čačku i Kruševcu. Zemljotresi ovakve snage se uglavnom osećaju na teritoriji gde se dešavaju, tako da veći deo Srbije te potrese nije osetio. Smirivanje tla možemo očekivati tokom leta. Zemljotresi mogu biti u centralnoj Srbiji, u Pomoravlju, južnije od Save i severnije od Kosova, jačine do maksimalno šest stepeni Rihtera. To može dovesti do rušenja nekih starih objekata, ali i terasa na starim zgradama, otpadanja fasada.... U Vojvodini će biti mirno. Zabrinjava me to što su se zemljotresi sada dešavali na dve lokacije, u udaljenim gradovima, u vrlo kratkom roku - rekao je i dodao da se u poslednjih 100 godina zemljotresi dešavaju na proleće ili jesen, i da se tlo smiruje na leto?
- Epicentar je uglavnom bio u okolini Kopaonika ili u centralnoj Srbiji, i bili su do šest stepeni Rihtera maksimalno - kaže on.
Suzana Trajković
Bonus video: