Dogodine u isto vreme

IZLOŽBA PORODIČNIH FOTOGRAFIJA ODUŠEVILA MNOGOBROJNU PUBLIKU: U Kruševcu održana jedinstvena kulturna manifestacija FOTO

Foto: Kurir/Ž.M.

Jedinstvena kulturna manifestacija održana je u Kući Simića u Kruševcu. Na Izložbi "Dogodine u isto vreme" predstavljeno je više od 300 fotografija na kojima su prikazane privatne i javne svečanosti, događaji i manifestacije.

Kruševljani su sačuvali mnogobrojne fotografije sa svadbi i venčanja, rođendane dece, jubilarnih godišnjica brakova, maturskih proslava, ispraćaja regruta u vojsku, Dana žena, svečanosti povodom Prvog maja i prvomajskih izleta na Bagdalu i Jastrebac, omladinskih sletova za Dan mladosti i proslava Dana pobede, Vidovdanskih svečanosti, julskih praznika, Dana oslobođenja Kruševca i Dana republike (SFRJ), kao i sa drugih događaja i manifestacija.

Foto: Kurir/Ž.M.
foto: Kurir/Ž.M.

- Pred nama je više od 300 fotografija prikupljenih od 24 učesnika i dve institucije kulture – Narodnog muzeja i Istorijskog arhiva. Od grupnih fotografija sa zalizanim šiškama i opeglanim haljinicama u najmlađim grupama zabavišta, preko malih i velikih matura, prvih visokih potpetica i neudobnih sakoa. Od uzbudljivih ekskurzija po nekadašnjoj "velikoj" Jugoslaviji, kad su usplahireni srednjoškolci menjali noći za dane. Preko saveznih i lokalnih sletova u providnim trikoima i prašnjavim baletankama, prvomajskih uranaka i sokolskih priredbi. Srećne zlatne, srebrne i ostale svadbe od plemenih metala, stoti rođendani, godišnja okupljanja humanitarnih udruženja, redovni susreti prijateljica uz bogat kulturno umetnički program, na planini, selu ili nekom drugom srećnom mestu zemaljskog šara - kaže Zorana Drašković Kovačević, autorka izložbe.

Foto: Kurir/Ž.M.
foto: Kurir/Ž.M.

Gordana Simić se, prebirajući po uspomenama, setila svojih prvih profesionalnih koraka u predstavama na Svečanostima slobode na Slobodištu, mestu gde se slavi život (kako je i napisano na svečanom ulazu, na Kapiji sunca: “U ime živih”), jer Slobodište nije samo memorijalni kompleks, već svojevrsni hram rodoljublja i humanizma, simbol snage i neuništivosti života, a velika scena pod otvorenim nebom pruža neiscrpne mogućnosti umetnicima. Pruža poseban doživljaj, nesvakidašnje ushićenje, kako zbog svečane atmosfere, lučonoša, vatre u plamenicima, jedinstvene pozornice pod zvezdanim nebom, izuzetne scenografije, tako i zbog publike, divne interakcije i burnih aplauza.

Foto: Kurir/Ž.M.
foto: Kurir/Ž.M.

Gorana Mićić Mladenović kaže da imamo uspomene koje nas podmlađuju:

-Na sopstvenu produkciju serije “Otvorena vrata”, rijalitija “48 sati svadba”, urnebesnog šoua “Naša lica zvuče poznato”. Na albume fotografija, kojih je mnogo više od napred nabrojanih: “Brzeće je svet”, “Narandža i vino, “Nema se, može se”, “Priroda i društvo”. Na čarobne zime i romantična leta. Imitacije, kostime, šale, gafove koji su nas dovodili do suza, onih srećnih. Na izlete, priče, improvizacije, radosti što smo zajedno, što smo bezbrižne, daleko od obaveza i posla.

Duška Milosavljević kaže da su pravili izložbe slika neobičnih suvenira sa putovanja...

Foto: Kurir/Ž.M.
foto: Kurir/Ž.M.

- Samo ću vam navesti nazive izložbi slika naše Sneže (da proverite našu maštovitost!): “Paunice”, “Djevuške”, “Moj krov”... Bilo je tako da svako od nas i naših gostiju bar za trenutak poverovao da je otputovao na neko lepše i veselije mesto! Pet maštovitih drugarica uspeva da pronađe povod za okupljanja mnogo češće. Drugarici je procvetala lavanda! Pravimo “festival lavande”! Maštovitost daje okupljanjima posebnu draž! Ne izlazeći iz Kruševca, sastale smo se na jednoj mediteranskoj terasi, nazdravljale u jednom monmmartovskom ateljeu, slavile Pikasov rođendan, pile limončelo kao da smo na Kapriju...

Foto: Kurir/Ž.M.
foto: Kurir/Ž.M.

Zvonko Rajković kaže da su se baksuzi i ugursuzi okupljali u podne, u kafani “Takovo”:

- Svi koji dođu ulaze ćuteći i sedaju naopako, jedni drugima okreću leđa i ćute, jer ko progovori mora da plati ceh za sve u kafani. Gradski mangupi su znali kada se baksuzi sastaju i namerače jednog od gostiju ko će da plati ceh, na smenu, jedan po jedan ulaze i obraćaju se sa: “Dobar dan!”, on ćuti, oni se čude i glasno komentarišu: “Kakvo nevaspitanje”. Posle petog, šestog obraćanja, nameračeni vikne: ”Dobro plaćam!”. I plati...

Mnogobrojna publika uživala je u starinskim uspomenama i obećala i svoje fotografije za naredne izložbe.

Kurir.rs/Ž. M.