Aktivisti protiv pobačaja protestovali su u Hrvatskoj usred žestoke debate o reproduktivnim pravima u zemlji.
Dok je abortus legalan u izrazito katoličkoj naciji EU, sve veći verski pritisak znači da mnogi lekari odbijaju da izvrše prekide trudnoće.
Protest u subotu usledio je nakon što su se hiljade ljudi okupile da podrže Mirelu Čavajdu kojoj je odbijen abortus uprkos dijagnostikovanim abnormalnostima fetusa.
Hrvatske zdravstvene vlasti sada su joj dale dozvolu za prekid trudnoće, ali će Čavajda morati da ode u susednu Sloveniju na proceduru.
Već godinama raste zabrinutost da je prekid trudnoće sve manje dostupan u Hrvatskoj zbog pritiska Katoličke crkve i "pro život" aktivista.
Ogromna većina od 3,9 miliona stanovnika Hrvatske su katolici, a Crkva igra važnu ulogu u društvu, navodi BBC.
Jedan doktor na subotnjem skupu "Hod za život" u glavnom gradu Zagrebu rekao je da je po savesti odbio da izvrši abortus.
Istraživanja pokazuju da više od polovine hrvatskih ginekologa ima sličan stav.
Prekidi su legalni u zemlji i dozvoljeni nakon desete nedelje trudnoće ako postoje ozbiljni zdravstveni rizici za majku ili fetus.
Postojeći zakon koji dozvoljava abortuse datira iz 1978. godine, kada je zemlja bila deo bivše Jugoslavije kojom su upravljali komunisti.
Hrvatska je postala nezavisna država 1991. godine i od tada sve uticajnije konzervativne i verske grupe pojačavaju pritisak da se abortus zabrani. U drugim zemljama bivše jugoslavije, pravo žene na izbor je i dalje dozvoljeno.
Kurir.rs