Gotovo da nema dana, a da ne čijemo nekog čoveka da se žali kako ujutru čim se probudi oseća drhtavicu i groznicu. Iako mnogi na prvu loptu pomisle da je to zbog ogromne količine stresa, lekari kažu da to može biti simptom ozbiljne bolesti, ili pak predispozicije za istu.
Premor tela se najčešće pripisuje preteranoj anksioznosti, napadima panike, preterivanju u kofeinu i određenim lekovima. Međutim, prema rečima lekara najopasniji uzrok jutarnje drhtavice je nizak šećer u krvi. Zbog toga bi prema savetima lekara trebalo i proveriti krvnu sliku.
Stručnjaci ističu da ako se ne leči, tačnije reguliše, nizak nivo šećera može da dovede do kome, pa i smrti.
Hipoglikemija dovodi do poremećaja u radu mozga, jer je glukoza glavni izvor ishrane za ovaj organ i važan izvor energije neophodne za normalno funkcionisanje organizma.
Postoji nekoliko razloga zašto nivo šećera u krvi pada znatno ispod normalnih vrednosti. Vrlo često je reč o nuspojavi lekova koji se koriste za lečenje dijabetesa.
Kod "teže", odnosno životno opasne hipoglikemije, javljaju se konfuzija, gubitak koordinacije, nejasan govor i zamagljen vid.
Ako imate jutarnju drhtavicu, lekari savetuju da popijete neko bezalkoholno piće sa šećerom ili voćni sok, ili da pojedete slatkiše kako biste videli da li se stanje poboljšalo ili ne. Ako se drhtavica javlja redovno nakon buđenja, trebalo bi da se obratite lekaru i proverite nivo šećera u krvi.
Kurir.rs
Bonus video: