Moja online banka

Proverite ! Ako imate ovih 5 veština, vi ste digitalno pismeni

Foto: Shutterstock

Današnju omladinu odrasli nazivaju „digitalnim urođenicima” zbog lakoće kojom koriste tehnologiju. I lako je shvatiti zašto: živimo u interaktivnoj digitalnoj kulturi „na zahtev“ u kojoj imamo mogućnost da pristupamo medijima kad god i odakle god želimo. Razmena trenutnih poruka, deljenje fotografija, društvene mreže, video-striming, online bankarstvo…ključni su primeri gde mladi predvode nove načine angažovanja na mreži.

Prema definiciji, digitalna pismenost je sposobnost korišćenja informacionih i komunikacionih tehnologija za pronalaženje, procenu, kreiranje i prenošenje informacija, što zahteva i kognitivne i tehnološke veštine.

PET ključnih veština digitalne pismenosti su:

Korišćenje ličnih uređaja i aplikacija

Korišćenje aplikacija i digitalnih kanala u svakodnevnom životu preduslov je za lako funkcionisanje. Korišćenje online bankarstva jedna je od osnovnih digitalnih veština. ProCredit online banka jedna je od pionira digitalnog bankarstva u Srbiji, a njeni digitalni kanali usmereni su u tokove života ljudi koji žive digitalno. Otvaranje računa online iziskuje samo 10 minuta vremena sa bilo kog mesta, e-banking podrazumeva da sve poslove završavate klikom, Flex štednja je oročena devizna ili dinarska štednja sa koje možete da podignete novac kad god vam je potreban, takođe bez odlaska u banku. Jedna od najboljih digitalnih mogućnosti Apple Pay predstavlja neverovatno iskustvo digitalnog novčanika. Integrisanje online bankarstva u svakodnevnu rutinu je najbolji način da steknete nove i uvežbate trenutne veštine.

Komunikacija

Jedna od ključnih veština i razlog zašto želimo da smo onlajn. Mejlovi, čet i video čet aplikacije znatno poboljšavaju našu sposobnost komunikacije sa drugima.

Društveni mediji

U skladu sa komunikacijama, društveni mediji vam pomažu da budete u toku sa zbivanjima u vašoj porodici, među prijateljima, sa najnovijim vestima.

Utvrđivanje validnosti izvora

Ključna komponenta korišćenja Interneta je izbegavanje bezbrojnih veb lokacija sa lažnim informacijama. Razumevanje da li je izvor istinit pomoći će vam da sprečite da postanete žrtva onlajn prevara ili internet prevara.

Zaštita privatnosti

Veb stranice uglavnom traže da unesete lične podatke kao uslov za korišćenje. Znati kada veb lokacija bezbedno čuva vaše podatke i štiti vašu privatnost je veoma važna digitalna veština.

Biti digitalan građanin i digitalno pismen znači ponašati se na odgovarajućí i etičan način u onlajn okruženju. Kada umemo da komuniciramo, rešavamo konflikte i koristimo digitalne mogućnosti u svoju korist, mi smo digitalno pismeni i umemo da se ponašamo u digitalnom svemiru koji neće nestati, već se svakodnevno širi i napreduje.

Promo teks