DNK analiza pokazala da je u Dunavu kod Ade Huje u sredu zaista pronađeno telo Splićanina, a nadležni su utvrdili da on nije žrtva nasilja
Obdukcija i DNK analiza tela pronađenog u Dunavu kod Ada Huje u Beogradu definitivno je potvrdila da je reč o nestalom Splićaninu Mateju Perišu (27), a kao uzrok smrti navedeno je utapanje!
Podsetimo, u sredu oko 9.20 mornari sa rečnog broda primetili su telo koje je plutalo i odmah pozvali policiju. Kada je telo izvučeno, videlo se da ima istu odeću koju je u noći nestanka 31. decembra 2021. godine nosio Periš. Telo je preneto na Institut za sudsku medicinu, gde je juče završena obdukcija.
Policija potvrdila
- DNK analizom tela koje je oko 9.20 časova pronađeno u Dunavu, na Adi Huji, utvrđeno je da se radi o hrvatskom državljaninu Mateju Perišu čiji je nestanak prijavljen policiji u Beogradu 31. decembra prošle godine. Prema preliminarnom nalazu obdukcije smrt je nastupila nenasilnim putem - piše u policijskom saopštenju.
Obdukcija muškog tela izvučenog iz Dunava juče je trajala satima, a završena je oko 13 časova, kada je telo preneto u mrtvačnicu. Otkako je Matej Periš nestao iz Beton hale, u noći između 30. i 31. decembra, potragu za mladićem pratio je niz misterija, a čini se da neke od njih nikada neće biti razrešene. Neposredno nakon nestanka Splićanina verovalo se da je on izašao iz kluba u majici kratkih rukava, jer je bila gužva u toaletu. Ova tvrdnja nije potkrepljena rekonstrukcijom njegovog kretanja, a nikada sa sigurnošću nije utvrđeno zbog čega je izašao iz "Gotika", u kom je bio sa svojim prijateljima iz Splita.
Misteriozna Maja Sopta obeležila je potragu za Matejem, naročito kada se saznalo da je nju poslednju zvao. Sumnjalo se da je Matej krenuo ka Savskom keju da bi se sreli, ali je tokom istrage devojka ispitana i navela je da oni kobne večeri nisu ostvarili kontakt, jer se ona nije javila na telefon niti je odgovorila na njegovu poruku.
Klub "Gotik"
- Izgleda da neće biti otkriveno ni da li je u klubu "Gotik" zaista došlo do sukoba sa momcima iz Zadra koje je Splićanin upoznao. Spekulisalo se da su se dve grupe mladića prvo zajedno provodile, a potom i posvađale oko flaše viskija, pa da je Matej posle tog nesporazuma izašao napolje - kaže izvor.
Takođe, snimci nadzornih kamera od iz Savamale pokazali su da je Matej kobne večeri neprekidno trčao punih devet minuta iako ga niko nije jurio, a sada je jasno da se verovatno nikada neće saznati gde se zaputio i zbog čega trči, iako se spekulisalo da je mogao trčati pod dejstvom narkotika.
- Među nerešenim misterijama će ostati i pitanje gde je Matej želeo da ide kada je pokušao da zaustavi taksi, a njegov otac je naveo i da je mladić čak tri puta te večeri pokušao da uđe u taksi vozilo, ali ni jedan taksista nije mogao da ga primi, jer su bili zauszeti - kaže izvor.
Možda čak i najveća mistaerija u slučaju Splićania jeste njegov ulazak u reku Savu.
- Sam trenutak njegovog ulaska u vodu nije snimljen, te je nepoznanica da li je ušao svesno s namerom ili se okliznuo - kaže izvor.
Ambasada pomaže
Kako je prenela Hina, Ambasada Hrvatske u Beogradu u saradnji sa srpskim vlastima i porodicom Periš, obezbediće da se telo u najkraćem roku prebaci u Hrvatsku.
U petak, 20. maja, KURIR VAM POKLANJA VELIKU IKONU PRESVETE BOGORODICE LEPAVINSKE sa zlatotiskom plus dodatak TV EKRAN
U dnevnim novinama Kurir u petak, 20. maja, čeka vas poklon – ikona Presveta Bogorodica Lepavinska sa zlatotiskom i molitvom na poleđini plus dodatak TV Ekran.
Bogorodica Lepavinska iz manastira Lepavina ikona je čudesnih moći nastala još početkom 16. veka rukom nepoznatog autora. Za ovu ikonu, koja je preživela mnoge nedaće, vezane su priče koje potvrđuju čvrstu veru u svemoć Majke Božje.
Za manastir Lepavinu neraskidivo je vezana čudotvorna ikona Presvete Bogorodice Lepavinske. Nastanak ove ikone datira s početka 16. veka i delo je nepoznatog autora, a po stilu pripada italo-kritskoj školi. Ikoni se s razlogom pripisuju čudesne isceliteljske moći.
I sama njena sudbina je čudesna: 1943. godine u nemačkom bombardovanju manastir Lepavina je doživeo veliko stradanje: toranj i crkva su bili teško oštećeni, a ikonostas skoro potpuno uništen. Ikona Presvete Bogoriodice je čudom Božjim ostala neošećena – našli su je zatrpanu pod debelim naslagama maltera I cigala bez ijedne ogrebotine, iako je jedna granata pala ravno pod nju. Posle rata se dugo nije znalo gde se nalazi. Po milosti Božjoj, godine 1967, na tavanu Zagrebačke mitropolije nju je pronašao otac Simeon, u to vreme nastojatelj manastira Lepavina. Bila je predana na restauraciju, a u manastir je vraćena, po blagoslovu, tadašnjeg mitropolita zagrebačkog Damaskina, na Veliku Gospojinu 1969. Upravo je tog dana, na taj veliki Bogorodičin praznik, prvi put bila služena sveta liturgija u crkvi obnovljenoj od ratnih razaranja i tom prilikom je Carica nebesa i zemlje na najlepši i najradosniji način projavila svoje prisustvo među vernim narodom.
U dodatku TV Ekran moći ćete da pročitate:
VJERA MUJOVIĆ: Glumac je stalno na početku. Ovu dramsku umetnicu umeće je dovelo čak do Arktičkog polarnog kruga, osvajala je brojne festivale, a njenu ljubav prema karijeri potvrdila je serija „Kolo sreće“
Dragan Mićanović: Velika je privilegija raditi sa Sekom Sablić, ona je legenda
Nataša Ninković: Lik Dušanke u „Vremenu zla“ dokaz je koliko voli da igra epohu
(Kurir.rs - J. Ivić - B. Travica)
Bonus video: