PIJEMO BLADI MERI! Ime je dobio iz krvave engleske istorije, a danas nam samo krv udara u glavu AKO PRETERAMO, a on ga obožavao!
Engleska istorija je, kao i mnoge druge, puna vladara koji bi mogli da se nazovu “krvavima” zbog velikoj broja ljudi koje su pogubili, ali je samo kraljica Meri I Tjudor iz 16. veka nosila ovaj epitet - verovatno zato što je bila žena, a i kao vatrena katolkinja pobila je veliki broj protestanata.
Što se koktela tiče, njegovo rođenje pripisuje se barmenu po imenu Fernan Petoa koji je dvadesetih godina prošlog veka radio u "Harijevom Njujork baru" u Parizu.
Postoji i verzija bez alkohola. Zovu je Virdžin Meri - Deva Marija!
Kombinacija votke i soka od paradajza, začinjena sokom od limuna, biberom, solju, celerom i sosovima Vuster i Tabasko već čitav vek je najčešće pravljen koktel na kućnim zabavama u svetu. Obično se unapred pripremi miks bez alkohola kako bi se sastojci sjedinili, pa antialkoholičari mogu da ga piju kao Virgin Mary, dok ostali u njega dodaju votku.
Inače pisac Ernest Hemingvej je obožavao ovo piće, a postoji i jedna anegdota vezana za to.
Dok su se Erngest Hemingvej i njegova supruga Meri Velš još zabavljali, sastajali su se u hotelu Ritz (Ric). Ona je bila novinarka Tajmsa, on već proslavljeni pisac sa tri braka iza sebe.
Tolerisala mu je alkohol dok su se zabavljali, ali nije mogla kad su se venčali. Jednoga dana došao je kod svog omiljenog barmena Bertina u Petit bar u hotelu Ritz.
– Supruga želi da prestanem da pijem. Ne može više da podnese. Šta god da uradim da sakrijem miris, ona priđe, omiriše mi dah i otkrije me – bio je očajan Hemingvej.
Njegov stari prijatelj Bertin odlučio je da izmisli koktel samo za Hemingveja. Bez mirisa. Sa votkom i sokom paradajza.
Sledećeg dana mu se Hemingvej pohvalio:
– Bravo, prokleta Meri ništa nije osetila! (Well done, bloody Mary never smelt a thing!)
Tako je Hemingvejev koktel nazvao Bloody Mary, piše Piplmetar.
Kurir.rs/Slejt/Lj.J.
Bonus video: