Globalna ekonomija se zbog niza uzastopnih kriza našla na rubu provalije.
Međunarodni monetarni fond (MMF) danas je na Svetskom ekonomskom forumu koji se održava u Davosu, saopštio da globalnu privredu čeka "možda najveći test od Drugog svetskog rata".
"Suočili smo se s nizom nesrećnih dešavanja", rekla je izvršna direktorka MMF-a Kristalina Georgijeva.
Ona je upozorila da je rat u ukrajini potencira negativne posledice pandemije kovida-19 na ekonomiju, otežavajući privredni oporavak i galopirajuću inflaciju uz rastuće cene hrane i goriva, piše CNN.
Države opterećuju i rastuće kamatne stope, a kompanije i domaćinstva suočeni su sa velikim dugovanjima.
Rizik predstavljaju i turbulencije na tržištu, problemi u lancima snabdevanja i klimatske promene.
Kako bi se smanjio stres na privredu, MMF je pozvao političare i poslovne ljude na skup u Davosu kako bi razgovarali o smanjenju trgovinskih barijera.
Dok se mnoge zemlje bore sa sve većim troškovima života, neke idu u suprotnom smeru i uvode ograničenja na trgovinu hranom i poljoprivrednim proizvodima koja mogu da pogoršaju nestašicu i povećaju cene na globalnom nivou.
Svetski mediji kao primer navode da je početkom meseca zbog odluke Indije da zabrani izvoz pšenice došlo do porasta cijena žitarica, iako je reč o relativno malom izvozniku.
Indonezija je zabranila većinu izvoza palminog ulja u aprilu kako bi zaštitila domaće zalihe, ali ovoe sedmice namerava da ukine tu zabranu.
Kurir.rs/Agencije