Gotovo dve hiljade jevrejskih hodočasnika posetilo je danas svetilište Brdo hrama u Jerusalimu, pre marša nacionalista kroz jerusalimski Stari grad, a Palestinci su u znak protesta bacali kamenice i petarde na posetioce i izraelske policajce.
Na tom mestu svetom i za Jevreje i za muslimane nalazi se džamija Al-Aksa, treća po značaju u islamu. Jevreji ga zovu Brdo hrama i najsvetije je u judaizmu, jer su tamo nekada bili drevni jevrejski hramovi.
Desetine Palestinaca zabarikadiralo se rano jutros u džamiji, čekajući da izrazi protest zbog posete jevrejskih vernika, među kojima je bio i izraelski poslanik Itamar Ben-Gvir. On je vođa ultranacionalističke opozicione partije i sledbenik pokojnog rabina, rasiste, Meira Kahane.
Ben-Gvir je došao u pratnji desetina pristalica i pod jakom policijskom zaštitom.
Izraelska policija saopštila je da je zaključala kapije džamije i da je nekoliko ljudi uhapšeno, a izveštaja o povredama nije bilo.
Policija je takođe navela da je oterala grupu Jevreja koja je kršila pravila u jerusalimskom Starom gradu, ali nije objavljeno više detalja o tome.
Izraelski mediji navode da su mnogi religiozni nacionalsti mahali izraelskim zastavama na Brdu hrama. Palestinskim novinarima, uključujući i fotoreportera Asošiejted presa, zabranjeno je da uđu u svetilište bez objašnjenja.
Jordan, zaštitinik svetih mesta u Jerusalimu, osudio je posetu izraelskog poslanika i upozorio da bi "provokativni i eskalirajući marš“ mogao još više da pogorša situaciju.
Portparol palestinskog predsednika Mahmuda Abasa optužio je izraelske vlasti da se "igraju vatrom“, jer su dopustile skrnavljenje svetih mesta, preneli su izraelski mediji.
Premijer Izraela Naftali Benet pozvao je one koji učestvuju u maršu da se ponašaju odgovorno i sa poštovanjem i poželeo Izraelcima srećan Dan zastave.
"Podizanje izraelske zastave u glavnom gradu Jeruslimu se podrazumeva“, rekao je izraelski lider.
Takozvanim Maršom zastava obeležava se osvajanje istočnog dela Jerusalima u Šestodnevnom ratu 1967. godine.
Izrael je kasnije aneketirao istočni Jerusalim, što nije međunarodno priznato, a Palestinci planiraju da taj deo Jerusalima bude glavni grad njihove buduće nezavisne države.
Na osnovu statusa kvo, Jevrejima je dozvoljeno da posećuju svetilište, ali ne i da se tamo mole.
Sve češće posete Jevreja svetilištu u Jerusalimu izazvale su bojazan kod Palestinaca da Izrael namerava da preuzme kontrolu nad njim, što ta zemlja poriče.
Kurir.rs/Beta