DIPLOMATIJA
Pozicija Srbije u međunarodnim odnosima od početka sukoba u Ukrajini svakim danom je na sve višoj ceni i to zbog dobro izblanasirane politike u kojoj se rukovodi sopstvenim interesima, uz uvažavanje i zaštitu međunarodnog prava, smatraju sagovornici Kurira.
Naša zemlja je, navode stručnjaci, samu sebe u ovakvu poziciju postavila zahvaljujući tome što nije uvela sankcije Rusiji, što je osudila agresiju u Ukrajini i pozvala na poštovanje teritorijalnog integriteta, te što je, uprkos nikad većim pritiscima, nastavila da održava odnose i sa Istokom i sa Zapadanom. Samim tim, interesovanje i jednih i drugih i želja da nas pridobiju na svoju strtanu raste, a time i naša cena. Naši sagovornici objašnjavaju da pojačane dipolomatske aktivnosti prema našoj zemlji tome govore u prilog i podsećaju da je samo za proteklih mesec dana predsednik Srbije bio u poseti Nemačkoj, gde se susreo sa kancelarom Olafom Šolcom, pa na samitu u Davosu, da je pre dva dana razgovarao sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, a da je juče u poseti našoj zemlji bila evroposlanica Viola fon Kramon, kao i komesar za proširenje Oliver Varhelji.
U Srbiju će, kako je najvljeno, 7. juna stići ruski šef diplomatije Sergej Lavrov, a već 10. juna bićemo domaćini nemčkom kancelaru Šolcu.
Prema rečima bivšeg šefa diplomatije SR Jugoslavije Vladislava Jovanovića, veliko interersovanje stranih državnika za našu zemlju i veliki broj poseta našoj državi pokazuju da cena Srbije raste. On objašnjava da je to zbog toga što je Srbija samostalna, nezavisna i prema svima, koji su spremni da na jednakim osnovama grade odnose sa nama, prijateljski naklonjena i otvorena.
- Srbija pokazuje poslednjih desetak godina da je spremna da sa svima gradi odnose na jednakim principima i osnovama. U tom smislu smo izgradili dobre relacije i sa istokom i sa zapadom. Zato je i dobro što interesovanje za Srbiju pokazuju i sa istoka i sa zapada i što dolaze u posetu našoj zemlji sa više strana. To pokazuje da nismo usamljeni i da nismo okrenuti samo jednoj sili kao što je bio slučaj pre dvadeset i trideset godina - objašnjava Jovanović.
On dodaje da je takva pozicija izuzetno dobra po nas.
- Međutim, ona zahteva punu mobilnost, budnost i nalaženje zajedničkih tema i interesa sa zemljama koje žele sa nama da grade viši stepen odnosa. Sa druge strane, takva pozicija nam pruža zaštitu od maksimalističkih zahteva i pritisaka jedne strane jer postoji svesnost da uvek možemo da se okrenemo onoj drugoj - ističe Jovanović, zaključujući da je naša vrednost izuzetno porasla, a to pokazuje i činjenica da svako želi da nas ima na svojoj srani.
Suzana Grubješić iz Centra za spoljnu politiku kaže da je nakon ruske agresija na Ukrajinu drastično sužen prostor za vođenje politike između Istoka i Zapada.
- Srbija je ostala jedina evropska država koja je izvan dogovorenog režima sankcija prema Rusiji, a istovremeno se ne odriče evropske perspektive i članstva u EU kao strateškog cilja. Otuda i dolazi velika zainteresovanost međunarodnih aktera za ovakvu poziciju Srbije i poruke i pritisci da se ona promeni - naglašava Grubješićeva.
Diplomatska ofanziva Gust raspored
4. 05. - Predsednik Vučić u poseti Nemačkoj, razgovor sa kancelarom Olafom Šolcom
5. 05. - Sastanak Vučića s ministarkom odbrane Nemačke Kristin Lambreht
22. 05. - 26. 05. - Svetski ekonomski forum u Davosu gde je Vučić razgovarao s brojnim svetskim liderima
29. 05. - Telefonski razgovor s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom
30. 05. - Evroposlanica Viola fon Kramon i komesar za proširenje EU Oliver Varhelji u poseti Beogradu
07. 06 - Najavljena poseta ruskog šefa diplomatije Sergeja Lavrova
10. 06. - Najavljena poseta nemačkog kancelara Olafa Šolca