Arheolozi su na lokalitetu u Sakari, južno od Kaira otkrili bogato nalazište predmeta iz kasnoegipatskog razdoblja.
Arheolozi su na lokalitetu promnašli 150 bronzanih skulptura izrađenih po uzoru na faraonske bogove i 250 dobro očuvanih egipatskih sarkofaga i ostalih predmeta iz 5. veka p.n.e, saopštilo je ministarstvo turizma i starina.
Sakara je ogromna nekropola drevne egipatske prestonice Memfisa, koja je na Uneskovoj listi svetske baštine, gde se nalazi desetak piramida, mesta na kojima su sahranjivane životinje i drevni koptski hrišćanski manastiri.
Među 150 bronzanih novootkrivenih statueta, nalazi se i jedna Imhotepa, što se vezuje za novine u arhitekturi drevnog sveta, rekao je Mostafa Vaziri, šef egipatskog Vrhovnog saveta za antikvitete.
Imhotep, koji je živeo u trećem milenijumu pre nove ere, sagradio je Džoserovu stepenastu piramidu, jednu od najranijih u starom Egiptu. Kasnije je smatran bogom medicine.
Mustafa Vaziri je otkrio da je cilj arheološke misije da se pronađe Imhotepova grobnica.
Druge otkrivene statuete prikazuju različite bogove i boginje, uključujući Basteta, Anubisa, Ozirisa, Amunmina, Izide, Nefertuma i Hator, navodi se u saopštenju egipatskog Ministarstva turizma i antikviteta.
Ministarstvo je saopštilo da 250 kovčega, 150 bronzanih statua i drugih predmeta datira iz kasnog perioda Egipta oko 500. godine pre nove ere.
Oslikani drveni kovčezi pronađeni su netaknuti u grobnicama i u njima su se nalazile mumije, amajlije i drvene kutije.
Unutar jednog sarkofaga, tim arheologa je pronašao netaknut i dobro očuvan papirus, naglasio je Vaziri.
Papirus je prebačen u laboratoriju Egipatskog muzeja u Kairu zbog potpune restauracije i proučavanja, dodao je.
Dužine je devet metara i verovatno sadrži poglavlja iz Knjige mrtvih.
Pronađen je i muzički instrument poznat kao asistrum, te zbirka bronzanih posuda korišćenih u ritualima za obožavanje boginje Izide.
Sarkofazi će biti premešteni u Veliki egipatski muzej u Gizi u Kairu, čija izgradnja još traje.
Egipat je u Sakari u martu otkrio pet drevnih faraonskih grobnica, a u januaru prošle godine više od 50 drvenih sarkofaga koji datiraju iz doba Novog kraljevstva koje je koje je trajalo do 11. veka pre nove ere.
Kurir.rs/Agencije