Pred početak derbija na stazu se bacilo nekoliko osoba, ali je britanska policija pravovremenom i hitrom intervencijom sve brzo dovela u red
Specijalni izveštač iz Epsoma - Lazar Delić
Skoro dva i po veka se neprekidno održava Epsom derbi, jedan od najvećih ponosa Ujedinjenog kraljevstva. To je prvi od svih derbija, koji je „rođen“ daleke 1780. godine, zaslugom 12. lorda Derbija, po kome nosi ime. Ove godine je održan 243. put i to kao zvanični deo proslave platinastog jubileja, rekordnih 70 godina vladavine kraljice Elizabete Druge, glavnog patrona konjskih trka na Ostrvu i Džokej kluba (osnovan 1750).
Za vreme Drugog svetskog rata, tadašnji ratni premijer Velike Britanije Vinston Čerčil, tražio je da Derbi mora da se održi, pa je u ratnim godinama premešten u Njumarket, kako bi se podigao moral engleskog naroda u ratu sa nacističkom Nemačkom! Ove godine je trofeje pobednicima uručila princeza Ana, ćerka kraljice Elizabete Druge, vlasnice trkačkih konja u kraljevskoj štali. Koliko je zapravo teško dobiti derbi vidi se i po tome što to nije uspelo čak ni kraljici, koja je najbliža trijumfu bila 1952, ali je morala da se zadovolji sa drugim mestom njenog konja.
Kraljevska porodica na čelu sa princezom Anom (71), svečano je dočekana na hipodromu u ceremonijalnom državnom protokolu. Evo kako je to izgledalo:
Uostalom, veze između Bakingemske palate, ispred čijeg dvora je posle trka održan koncert na kome su nastupili grupa „Kvin“ i američke pevačice Ališa Kiz i Dajana Ros, toliko su čvrste, da su gotovo neraskidive. Princeza Ana je krajem prošle godine uručila i nagrade u Parizu, u pratnji predsednika Francuskog galopa barona Edvarda de Rotšilda, na prestižnijoj svetskoj trci „Trijumfalna kapija“.
Ovogodišnji pobednik derbija je neporaženi favorit Dezert Kraun (kvota 5/2 - 3,5), potvrdivši dominaciju među trogodišnjim ždrepcima. U Aleju veličanstvenih je ušao i engleski džokej Ričard Kingskot, koji je sa decom dostojanstveno proslavio najveći uspeh u karijeri na hipodromu Epsom dauns u oblasti Sari, na sat vremena vožnje železnicom južno od Londona.
Ser Majkl Staut, 76-godišnjak koji je dugo bio glavni trener kraljičinih galopera, ostvario je svoj šesti trijumf, uz izvanrednu taktiku. Prvi put je slavio u Epsom derbiju pre 41 godine sa Šergarom. Ipak, najsrećniji od svih je bio vlasnik Said Suhail.
- Ovo se ne može opisati rečima – rekao je još dok nije sišao sa pobednika džokej Kingskot za britanski ITV Rejsing.
Senzacionalno drugo mesto sa dve i po dužine konjskog tela iza pobednika zauzeo je Hu Jala Mal (džokej Dejvid Probert, kvota 151), dok je za glavu iza treći bio Vestouvr (Rob Hornbi, kvota 26). Travnata staza je bila dobra, a distanca je milja, četiri furlonga i šest jardi – oko 2420 metara. Pobedničko vreme 2:36,38. Nagradni fond je iznosio rekordnih 1.604.000 funti, od čega pobeda vredi 909.628 funti i 40 penija! Ovaj put je bilo u čast legendarnog engleskog džokeja Lestera Pigota, rekordera sa devet pobeda u derbiju, koji je preminuo u nedelju 29. maja u 87. godini.
Na derbi danu pobedu je zabeležio i najslavniji džokej na svetu Frenki Detori, i dalje u izvanrednoj formi iako je ušao u šestu deceniju. Sa četvorogodišnjim grlom Megalan dobio je grup 3 trku „Diomed“, koja nosi ime po prvom pobedniku iz 1780. Megalan je u trening centru u Njumarketu kod čuvenog Engleza Džona Gosdena. Pobedili su ispred prvog favorita, Godolfinovog (šeik Muhamed, vladar Dubaija) vršnjaka Modern Njuza koga je jahao Vilijam Bjuik, džokej koji je imao veliki peh u start mašini na favoritu u prvoj trci, u kojoj je konj prvi prošao kroz cilj, istrčavši celu trku, ali bez Bjuika u sedlu.
Pred početak derbija par osoba se bacilo na stazu, nije poznato da li zbog egzibicionizma ili su hteli da pošalju neke poruke, tek britanska policija je pravovremenom i brzom intervencijom veoma brzo sve dovela u red. U istoriju i večnost je ušao Dezert Kraun, a na Epsom daunsu je potvrđeno zašto Englezi, po mnogima sa pravom, smatraju da je njihov derbi najveća galopska trka na svetu.
Kurir sport