IZA LIKVIDACIJE MUSOLINIJA STOJI BRITANSKA TAJNA SLUŽBA? Nikolić izneo šokantne podatke UBIJEN DA BI SE UKLONILI TRAGOVI
Obaveštajne službe Velike Britanije uticale su i utiču na neka od najvažnijih dešavanja u svetu, i te kako su prisutne na Balkanu, a nesumnjivo je da je MI6 devedesetih godina imao dosta uticaja na događaje u vezi s ratnim raspletom na ovim prostorima.
Prema tvrdnjama bivših pripadnika, britanske službe su svojevremeno imale u planu čak i likvidacije lidera Jugoslavije i Libije Slobodana Miloševića i Muamera el Gadafija.
Ovo su samo neki od zaključaka Gorana S. Nikolića, profesora na Fakultetu Union, koji se godinama zanimao za rad tajnih službi, a svoje istraživanje pretočio je u knjigu.
On je u jutarnjem programu Kurir televizije istakao da su tajne službe veoma cenjena delatnost u Velikoj Britaniji.
- Kroz istoriju Velika Britanija je bila izolovana od ostatka Evrope, mornarica je bila poluprivatna, a vojska mala i bilo je jeftnije da se razviju tajne službe, koje će pružiti određenu bezbednost ovoj zemlji. Kad god bi na evropskom tlu neka država pokušala da ojača i da uzme primat, britanske obaveštajne službe bi uplitale prste i podržavale određenu stranu. I više puta u svojoj istoriji njene obaveštajne službe su zaslužne što je Velika Britanija postala jedna od najmoćnijih država na svetu - kaže Goran Nikolić.
Britanska služba delovala je na prostorima Balkana u dvadesetom veku, naveo je Nikolić, a kako kaže, veoma su bili zainteresovani za likvidaciju predsednika SRJ Slobodana Miloševića.
- Jedan od obaveštajaca svedoči o tome, Novozelanđanin, koji je bio pripadnik tajne službe i koji je dobio otkaz, krenuo je da piše knjige i otkriva tajne. Prema njegovim rečima, raspad Jugoslavije iznenadio je i samu tajnu službu. Zanimljivo je da je 1939. postojao plan "Loti", koji se odnosi na to da se ništa ne radi na kratke staze, već na duge od pedeset i sto godina, i kaže se da se već od 1939. godine radilo na raspadu Sovjetskog saveza - kaže Nikolić.
U razgovoru s voditeljima Oljom Lazarević i Vladimirom Karalejićem, Nikolić je rekao da se u knjigama spominje i Benito Musolini.
- Jedan novinar je, prilikom svog istraživanja, naišao i na ime Benita Musolinija. Godine 1917. godine Evropa istupa iz Prvog svetskog rata i ostaju samo Francuska i Italija koja ima ogromne gubitke na severu gde se sukobljavala sa austrougarskom vojskom. Benito Musolini je tada bio vojnik koji je bio ranjen, a Velikoj Britaniji je bio cilj da Italija ne istupi iz rata, i onda ga je ona zavrbovala da radi za njih. Osnovali su jedan časopis "Il Popolo d'Italia" i davali su mu po 100 funti da organizuje desničarske snage, koje su se sukobljavale sa tim levičarksim pokretom i na taj način su sprečavali da Italija izađe iz rata - kaže Nikolić i dodaje:
- Musolini je i morao verovatno da bude pogubljen, zamislite da je nakon Drugog svetskog rata isplivalo da je Britanska tajna služba sarađivala sa fašistima - kaže Nikolić.
On je dodao da obaveštajne službe deluju po nalogu najviše državne vlasti, a kako kaže, naše obaveštajne službe najverovatnije se bave regionom.
- Naša obaveštajna služba se bavi regionom i tim većim silama. Obaveštajne službe rade onoliko koliko im vi zakonom dozovlite, naša služba bi se verovatno bavila regionom - kaže Goran
Kurir.rs
Bonus video: